Zlato (oz) / USD
2 058,64
0,36 %
Zlato (oz) / CZK
45 710,06
0,18 %
EUR / USD
1,18
0,35 %
USD / CZK
22,20
0,18 %
Zlato
Venezuelu drží nad vodou už jen zlato

Venezuela během posledních dvou týdnů prodala z rezerv centrální banky zlato za zhruba 570 milionů dolarů. Kdo je kupcem patří ke státnímu tajemství, protože by ho jinak postihly sankce ministerstva financí USA určené k zmrazení majetku administrativy prezidenta Nicolase Madura.

Devizových rezervy Venezuely jsou na 29letém minimu, rovnají se 7,9 miliardám dolarů. Foto: iStock

Centrální banka prodala 10. května asi 9,7 tuny zlata a další čtyři tuny tři dny poté, sdělili agentuře Bloomberg lidé obeznámení se situací. To vedlo k poklesu devizových rezerv státu na 29leté minimum na úroveň 7,9 miliardy dolarů. Tisková mluvčí centrální banky na žádost Bloombergu o vyjádření neodpověděla. Jisté tak je pouze, že výtěžek z prodeje zlata bude zčásti využit na financování zahraničního obchodu, jak uvádějí tamní zdroje.

Venezuela na začátku dubna navzdory ekonomické blokádě, která má podobné lukrativní obchody  zastavit, prodala 23 tun zlata. Maduro ho používá k tomu, aby si udržel loajální armádu.

Minulý měsíc americký Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv spadající pod ministerstvo financí doplnil na seznam sankcionovaných subjektů i venezuelskou centrální banku. Zlato tvoří většinu rezerv země.

Maduro zlato prodává firmám ve Spojených arabských emirátech a v Turecku, protože sankce v rámci globálního finančního systému stále více podkopávají jeho autoritářský režim. Zatímco si díky zlatu udržuje moc nad armádou a vládní byrokracií, opoziční vůdce Juan Guaido využívá podpory desítek zemí k tomu, aby se pokusil zmocnit venezuelských finančních aktiv v zahraničí, uzavírá Bloomberg.

(rek)