Zlato (oz) / USD
1 729,13
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 225,83
0,00 %
EUR / USD
1,09
0,00 %
USD / CZK
25,00
0,00 %
Zlato
Venezuela už platí jenom zlatem

Agentura Bloomberg zveřejnila informaci, že Venezuela prodala zlato za přibližně 400 milionů dolarů navzdory rostoucímu mezinárodnímu tlaku na zmrazení aktiv. Za tuto částku Venezuela musela obětovat dalších devět tun zlata z celkových rezerv centrální banky. Podle údajů centrální banky se rezervy snížily na 12,6 miliardy dolarů, z toho 5,1 miliardy dolarů je ve zlatě.

Zlato je teď pro zemi jediným aktivem, které je schopna ještě nějakým způsobem udat. Foto: iStock

Zlato je teď pro Venezuelu jediným aktivem, které je schopna ještě nějakým způsobem udat. Není se ale potřeba hádat, proč prodává zlato, jako spíše komu. Jednou z možností je, že jde o splátku dluhu Rusku ve výši tří miliard dolarů.

Agentura TASS nedávno napsala, že „Venezuela se podle náměstka ministra financí Sergeje Storšaka zpozdila se splátkou v hodnotě 100 milionů dolarů, která měla proběhnout v březnu“.

Venezuela je ekonomikou jednoho koně. Země má jen jeden export, jímž je ropa. Má největší zásoby ropy na světě, (301 miliard barelů) víc než Saúdská Arábie.

„Když však bývalý prezident Hugo Chávez znárodnil ropný průmysl, nechal klíčové pozice obsadit kamarády, kteří mu byli loajální. Výsledkem byl postupný skluz výroby, protože lidé, kteří věděli, co dělat, už ve firmě nebyli,“ konstatuje server Hot Air.

Televize CNN před několika dny zveřejnila příběh současného chátrajícího stavu venezuelského ropného průmyslu. „Populismus to všechno dokončil. Vidíte! Už nic nefunguje,“ ukázal CNN bývalý zaměstnanec státní ropné společnosti PDVSA Hector Berti své bývalé pracoviště s odkazem na stárnoucí ropnou infrastrukturu. Lidé z oboru CNN sdělili, že peníze určené na udržení provozu PDVSA zřejmě skončily jinde.

(rek)