Zlato (oz) / USD
1 916,58
0,34 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Venezuela se snaží nepřijít o všechno zlato

Venezuelská centrální banka v dubnu vyplatila americké bance Citi 172 milionů dolarů, aby získala část zlata, které poskytla jako záruku v rámci swapové operace. Agentuře Reuters to potvrdily dva zdroje obeznámené se situací.

 

Nedostatek deviz způsobený mimo jiné i soustavným poklesem těžby ropy nutí Venezuelu stále častěji otevírat svůj zlatý poklad. Foto: iStock

Zlaté swapy umožňují centrálním bankám přijímat peníze od finančních institucí výměnou za zlato na určité časové období a centrální banky mohou získat zlato zpět, pokud splácejí vypůjčené prostředky včas. Sankce uložené americkým prezidentem Donaldem Trumpem v loňském roce brání americkým bankám v provádění finančních operací s Venezuelou, což znamená, že swapy už by nešlo obnovit.

„Citibank dostala zaplaceno,“ uvedl zdroj z venezuelského finančního průmyslu, který si nepřál být identifikován. To znamená, že navzdory rozsáhlému kolapsu venezuelských dolarových dluhopisů je země schopna splnit určité finanční závazky, pokud k tomu má dobrý důvod, dodává Reuters. Citigroup i venezuelská centrální banka to však odmítly komentovat.

Peníze politika nezajímá

Venezuela provádí zlaté swapy s bankami na Wall Street již dlouhá léta. Snaží se tak posílit své devizové rezervy, které po zavedení socialismu klesly na historicky nejnižší úroveň. V letech 2014–2016 Venezuela používala operace k tomu, aby se dostala k hotovosti, protože jejím devizovým rezervám dominovalo zlato. Většina těchto swapů má ale do roku 2021 skončit, uvedly zdroje Reuters.

Například loni jedna taková swapová dohoda s Deutsche Bank za půjčení 1,7 miliardy dolarů zanikla tím, že si německá banka ponechala zlato, jež měla jako záruku. Venezuelské úřady ani zúčastněné banky informace o takových operacích neuveřejňují a není tedy zřejmé, kolik podobných ujednání ještě zůstává nevyřešených.

Občas něco zaplatí

Venezuela a její státní ropná společnost PDVSA jsou v prodlení při vyplácení většiny ze svých zbývajících dluhopisů ve výši 60 miliard dolarů, přičemž jen nevyplacený úrok činí zhruba 3,6 miliardy dolarů. Prezident Maduro ze situace často obviňuje americké finanční sankce a spiknutí globálních bank, jež blokují převody venezuelských finančních prostředků na zahraniční účty.

Ale Venezuela některé platby přece jen uhradí. Patří mezi ně například úrok kupónové emise PDVSA, která má být ukončena v roce 2022, a je známá jako „hladové dluhopisy“. S obrovskou slevou ji téměř celou koupil americký finanční dům Goldman Sachs, za což byl těžce kritizován venezuelskou opozicí.

Zlata ubývá

Nedostatek deviz způsobený mimo jiné i soustavným poklesem těžby ropy nutí Venezuelu stále častěji otevírat svůj zlatý poklad. Na konci roku 2017 venezuelská centrální banka bez jakéhokoli vysvětlení oznámila 16procentní pokles objemu zlatých rezerv oproti předchozímu roku. O rok dříve činil meziroční pokles dokonce 31 procent.

„V lednu měly venezuelské zlaté rezervy podle údajů Mezinárodního měnového fondu asi 150 tun, což je jejich nejnižší úroveň za několik posledních desetiletí,“ píše Reuters. Ještě v říjnu minulého roku to podle stejného zdroje bylo 187,6 tuny, které měly tvořit 76,7 procenta všech devizových rezerv.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato