Zlato (oz) / USD
1 322,80
0,73 %
Zlato (oz) / CZK
30 101,10
0,50 %
EUR / USD
1,13
0,24 %
USD / CZK
22,76
0,22 %
Zlato
Venezuela prý prodala petro za 735 milionů dolarů

Venezuelský prezident Nicolas Maduro ve středu, den po spuštění kryptoměny petro kryté ropou, v televizním projevu oznámil, že se připravuje další kryptoměna petro gold, která bude podpořena drahými kovy.

Zatím není jasné, zda nové tokeny budou kryty zlatými rezervami centrální banky nebo zda jde o ložiska nerostných surovin. Foto: iStock

Maduro doufá, že kryptopeníze pomohou Venezuele obejít americké finanční sankce ve snaze zastavit hyperinflaci a kolaps socialistického hospodářství. Podle jeho slov nově vypuštěné petro získalo v prvním dnu předprodejů 735 milionů dolarů. „Opoziční vůdci nazývají státní podporu kryptoobchodu za nezákonnou a investoři zpochybňují hodnotu venezuelských kryptoměn s ohledem na obavy o solventnost a transparentnost státu,“ konstatovala agentura Reuters.

„Příští týden uvedu petro gold, které bude ještě silnější, než petro,“ prohlásil Maduro. Není ovšem jasné, zda nové tokeny budou kryty zlatými rezervami centrální banky nebo zda jde o ložiska nerostných surovin. Ministerstvo informací agentuře Reuters neodpovědělo na žádnou z doplňujících otázek.

Zlaté kryptoměny

Zlatem krytých kryptoměn jako Xgold Coin, INNCoin, GoldCrypto nebo Aurum Coin je už několik desítek. Dokonce jednu z nich nazvanou RMG vydala i Královská mincovna v Británii. Problém je v tom, že cena digitálních měn je určena výhradně nabídkou a poptávkou a navázat je na komodity by znamenalo popřít jejich základní význam, kterým je jejich nezávislost.

A další problém: Technologie Blockchain, kterou kryptoměny využívají, je založena na vytváření informací o transakcích otevřených veřejnosti. Socialistická strana však střeží i ty nejzákladnější informace – včetně inflace.

Novodobá historie země plná nekompenzovaných vyvlastnění a 99% znehodnocení své měny bolivar, prostě vyvolává pochybnosti o schopnosti vládnoucí socialistické strany spravovat digitální měnu. „Odborníci na kryptoměny, kteří pozorně sledují úsilí Venezuely v tomto oboru, poznamenali, že digitální tokeny jsou jen tak cenné, jak silná je víra inspirovaná jejich emitentem,“ poznamenává Reuters.

Proklamace není informace

Sean Walsh, zakladatel kryptoměnové investiční společnosti Redwood City Ventures, uvedl, že je těžké udělat si nějaký názor na petro gold, aniž by viděl konkrétní detaily. Dodal však, že o tokeny podporované hmotným majetkem nemá zájem. „Než koupit kryptoměnu podporovanou zlatem, bych raději koupil rovnou zlato,“ řekl Walsh v telefonickém rozhovoru. „Zlato je fyzická věc, kterou chcete vlastnit, proto si ho přece kupujete.“

Ministerstvo financí Spojených států již varovalo, že venezuelské kryptoměny by mohly porušovat uvalené sankce a vytvářet tak právní riziko pro investory v USA.

(rek)