Zlato (oz) / USD
1 517,16
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
35 614,43
0,00 %
EUR / USD
1,10
0,00 %
USD / CZK
23,47
0,00 %
Zlato
Venezuela letos zchudla o 30 tun zlata

Venezuela minulý týden z trezorů centrální banky odebrala osm tun zlata. Očekává se, že socialistický stát ho kvůli nedostatku hotovosti bude prodávat v zahraničí. Vzhledem k tomu, že sankce uvalené Washingtonem udusily příjmy z vývozu státní ropné společnosti PDVSA, stále víc izolovaná administrativa prezidenta Nicolase Madura místo ropy prodává zlato z rezerv centrální banky.

Venezuela minulý týden z trezorů centrální banky odebrala osm tun zlata. Foto: Shutterstock

Vládní zdroj uvedl, že rezervy centrální banky od začátku roku klesly o 30 tun ještě před tím, než prezident USA Donald Trump zpřísnil sankce.

V sejfech centrální banky by tak podle agentury Reuters mělo být přibližně 100 tun zlata za více než čtyři miliardy dolarů.

Přitom podle statistiky Mezinárodního měnového fondu měla Venezuela na začátku roku 161 tun zlata.

Při této míře poklesu by rezervy centrální banky do konce roku téměř zmizely, protože se zdá, že socialistická vláda nemá jiné možnosti, jak zaplatit dovoz základního zboží.

Embargo

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí, který byl požádán, aby se vyjádřil k novému embargu na venezuelský obchod se zlatem řekl: „Apelujeme na firmy, banky a další subjekty, ať už ve Spojených státech, nebo v jiných zemích, aby se nepodílely na rozprodeji venezuelského zlatého pokladu.“

Také venezuelští opoziční zákonodárci odsoudili firmy, které kupují venezuelské zlato nebo jej drží jako zajištění úvěrů, protože tak dávají prezidentu Madurovi záchranné lano během hospodářské a humanitární krize.

Kromě stotunové rezervy držené centrální bankou v Caracasu, by Venezuela měla mít ještě další zlato v zahraničí. Nejčastěji se hovoří o 31 tunách v Bank of England v hodnotě přibližně 1,3 miliardy dolarů, připomíná Reuters. Kam zamíří osm tun zlata čerstvě odvezeného z centrální banky není zatím známo.

(rek)