Zlato (oz) / USD
1 775,25
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
42 104,65
0,07 %
EUR / USD
1,12
0,04 %
USD / CZK
23,72
0,06 %
Zlato
Venezuela chce přinutit Bank of England k vydání zlata u soudu

Venezuelská centrální banka požádala soud, aby Bank of England přikázal vydat Venezuele zlato uložené v anglické centrální bance. Hodnota jejího zlata uloženého v londýnských trezorech činí 1,02 miliardy amerických dolarů. Vláda prezidenta Nicolase Madura se rozhodla využít pandemie, aby podle dokumentu předloženého londýnskému soudu, mohla ziskem z prodeje zlata financovat boj proti koronaviru.

Od roku 2018 Bank of England odmítá převod 31 tun venezuelského zlata, protože Velká Británie neuznává prezidenta Madura jako legitimního vůdce této země. Foto: iStock

Nejnovější venezuelská žádost o vydání zlata předložená Bank of England v dubnu argumentuje tím, že výtěžek z prodeje části svých zlatých rezerv pošle OSN na pomoc v boji s pandemií. Bank of England se k nejnovější venezuelské žádosti odmítla vyjádřit stejně jako venezuelská centrální banka, která na obdobnou žádost Reuters neodpověděla.

Od roku 2018 Bank of England odmítá převod 31 tun venezuelského zlata, protože Velká Británie neuznává prezidenta Madura jako legitimního vůdce této země. 

V žalobě podané u obchodního soudu 14. května se uvádí, že venezuelská centrální banka „žádá o příkaz, podle kterého musí Bank of England vyhovět navrhovanému pokynu“, stojí podle Reuters v dokumentu. „Finanční prostředky budou převedeny do Rozvojového programu OSN a použijí se na nákup zdravotnického vybavení, léků a potravin k řešení venezuelské situace s virem Covid-19“, 

Kolaps cen ropy a ochromující karanténa ještě víc podlamují nohy skomírající venezuelské ekonomice. Odprodání zlatých rezerv země je nyní jednou z mála možností Madurovy administrativy, jak se kvůli sankcím USA dostat k penězům. 

Venezuela ale zatím zaznamenala pouze 618 případů nákazy koronavirem a 10 úmrtí, takže odůvodnění žádosti nevypadá příliš věrohodně. Zdravotničtí pracovníci však varují, že by se v případě rozšíření nákazy mohl vetchý zdravotnický systém státu zcela zhroutit.

(rek)