Zlato (oz) / USD
1 919,38
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Venezuela chce z Londýna odvézt tuny svého zlata

Venezuela usiluje o repatriaci zlatých cihel z Anglie v hodnotě přibližně 550 milionů dolarů kvůli obavám, že by mohly uvíznout v síti mezinárodních sankcí. Agentuře Reuters to sdělily dva zdroje s přímou znalostí této operace, které si nepřály být identifikovány. Konkrétně se jedná o 14 tun zlata uschovaného v Bank of England.

Statistika venezuelské centrální banky ukazuje, že rezervy zlata do června letošního roku klesly, protože některé dohody o swapech skončily. Zlato tak zůstalo v rukou bank. Foto: iStock

Bank of England se snažila zjistit, co Venezuela hodlá se zlatem dělat, ale tamní centrální banka na žádost neodpověděla. Bank of England odmítla celou záležitost komentovat.

Plán na repatriaci venezuelského zlata, podle zdrojů Reuters, existuje téměř dva měsíce, leč kvůli obtížím se získáním pojistky na přepravu, potřebné k přesunu velkého množství zlata, se vše zadrhlo. „Stále se snaží sehnat pojistné krytí, protože náklady jsou vysoké,“ uvedl zdroj.

„Venezuela je už pátý rok v recesi s roční hyperinflací přes 400 tisíc procent, což vyvolalo kvůli hladu a nemocem exodus asi dvou milionů občanů. Prezident Maduro říká, že jeho vláda je obětí ekonomické války vedené opozicí a pod tlakem sankcí Washingtonu. Jeho kritici však viní státní ekonomický model, přísné devizové kontroly a znárodňování soukromých společností,“ píše Reuters.

Ztráta zlata uloženého v Anglii by byla významnou ranou pro venezuelské státní finance. Nedostatek tvrdé měny by mohl prohloubit deficit základního zboží od potravin přes léky až po automobilové díly. I kdyby Venezuela přece jen dokázala repatriovat zlato, nové americké sankce by jí stejně mohly znemožnit přístup k tvrdé měně.

„Pokud chce vláda uskutečnit operaci se zlatem, kterou plánuje, muselo by se to kvůli sankcím provést se spojeneckými zeměmi,“ řekla ekonomka poradenské společnosti Sintesis Financiera Tamara Herreraová. Proto také Venezuela loni vyvezla zlato do Turecka, protože Maduro si vytvořil spojenecké vazby s tureckým prezidentem Tayyipem Erdoganem.

Přílišná nejistota

Venezuela jako ostatní rozvojové země po desetiletí skladovala zlato, které tvoří rezervy centrální banky v trezorech zahraničních bank. Prodej zlata přímo z Anglie zahraničnímu kupci by byl logisticky jednodušší, než jeho stěhování do Venezuely, ale zároveň by znamenal riziko, že by k němu kvůli sankcím vůbec nemuselo dojít.

„Madurův předchůdce Hugo Chávez, už podobné operace, aby Venezuela měla fyzickou kontrolu nad aktivy centrální banky, provedl. V roce 2011 repatrioval kolem 160 tun zlata z bank ve Spojených státech a v Evropě do centrální banky v Caracasu. Ale část venezuelského zlata zůstala v Bank of England, protože jím poskytovala zástavy na finanční půjčky globálních bank (swapy). Ty poskytly Venezuele několik miliard dolarů,“ popisuje Reuters.

Statistika venezuelské centrální banky ukazuje, že rezervy zlata do června letošního roku klesly na 160 tun z 364 tun v roce 2014, protože některé dohody o swapech skončily, aniž by Venezuela finanční prostředky vracela. Zlato tak zůstalo v rukou bank.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato