Zlato (oz) / USD
1 885,83
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 536,18
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,00 %
USD / CZK
23,09
0,00 %
Zlato
Velký zlý vlk

Egon von Greyerz, vedoucí partner Matterhorn Asset Managementu, říká, že velký tah zlata ještě ani nezačal. Spousta lidí dělá, co může, aby zničila svět. Vlády, centrální banky, bankéři, vyjmenovává švýcarský manažer. A přichází s novým ekonomickým termínem: Velký zlý vlk.

„Když tisknete bezcenné peníze, nezískáte žádný výsledek, což brzy zjistíme. Nikdo nevidí maskovaného velkého zlého vlka,“ řekl von Greyerze na videokonferenci Virtual Gold.

Podle von Greyerze není současný svět propojen s realitou. „Když tisknete bezcenné peníze, nezískáte žádný výsledek, což brzy zjistíme. Nikdo nevidí maskovaného velkého zlého vlka,“ řekl na videokonferenci Virtual Gold. Tím velkým zlým vlkem je zadlužení. Von Greyerz předpovídá, že vzroste z letošních 280 bilionů na dva triliony dolarů v roce 2025 a potenciálně způsobí kolaps globálního finančního systému.

„Bude tu dluhová bublina o velikosti, jakou svět nikdy neviděl, a nelze ji řešit tiskem peněz. Když se dluh zdvojnásobí, riziko kolapsu stoupne exponenciálně. Nejsem pesimista – miluji život – ale tohle je podle mě nevyhnutelné.“

Dluhy, tisk peněz a devalvace papírových měn jsou sice pro svět negativní, ale pozitivní pro zlato, a proto podle něj „velký tah“ zlata musí teprve přijít. „Tohle je jen začátek rozmachu,“ tvrdí. „Nastane masivní úprk do zlata a nebude ho v současných cenách dost, aby paniku dokázalo uspokojit.“

Kdo je von Greyerz

Egon von Greyerz předpovídal současné problémy ve světové ekonomice před víc než 15 lety. Po velkém propadu ceny drahých kovů v roce 2002, kdy zlato kleslo na přibližně 300 dolarů za unci, doporučil svým investorům, aby 50 % svých investičních aktiv vložili do fyzického zlata uloženého mimo bankovní systém. O devět let později stálo zlato přes 1920 dolarů za unci.

Už v roce 2019 prohlásil: „Můj dlouhodobý cíl pro zlato 10 000 dolarů v dnešních penězích a mnohem mnohem vyšší v inflačním vyjádření je nyní pravděpodobnější než kdy jindy. Jen doufám, že toho nikdy nebude dosaženo. Jestli zlato zdraží na 10 000 dolarů, nebude to za stejných okolností, jaké jsme viděli v 70. letech. Zlato tehdy šlo z 35 dolarů v roce 1971 na 850 dolarů v lednu 1980 – 24násobná exploze…“

Svůj pracovní život zahájil v Ženevě jako bankéř a poté strávil 17 let jako finanční ředitel a výkonný místopředseda společnosti Dixons Group. Matterhorn Asset Management vznikla v roce 1998 jako společnost spravující aktiva na principech zachování majetku. Divize GoldSwitzerland pak byla vytvořena s cílem usnadnit nákup a skladování fyzického zlata a stříbra pro soukromé investory, společnosti, svěřenské penzijní fondy.

(rek)