Zlato (oz) / USD
1 831,02
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
38 581,27
0,08 %
EUR / USD
1,22
0,01 %
USD / CZK
21,07
0,04 %
Zlato
Velké banky většinou předpovídají další růst ceny zlata

Do konce letošního obtížného roku zbývají jen tři týdny a vypadá to, že zlato nakonec v jeho průběhu zapíše zdražení o 20 % nebo víc a dosáhne tak nejlepšího ročního výkonu od roku 2010, kdy zlato podražilo o 27 %. V prosinci je tradiční dívat se i na příští rok, takže nelze přehlédnout, že některé tradiční banky, zejména americké, na rok 2021 předpovídají nárůst ceny o dalších 20 %.

Když před dvěma lety analytici předpovídali růst ceny zlata nad 1400 USD, vypadalo to hodně nevěrohodně až fantasticky. Foto: iStock

Analytici Citibank vidí v krátkodobém horizontu, přesněji ve  tříměsíčním, růst zlata na 2200 USD, a poté během šesti až 12 měsíců na 2400 USD. To představuje zlepšení jejich předpovědi ze začátku července, kdy prognózovali maximum na 2215 USD krátce předtím, než zlato vystoupalo na své nedávné rekordní maximum 2076 USD.

Přechod na 2200 USD během tří měsíců by představoval 18% zisk a nárůst na 2400 USD pak zisk 28,7 %. Velkobanka Société Générale, třetí mezi největšími francouzskými bankami, má prognózu 2340 dolarů za troyskou unci.

Dánská Saxo Bank sice neriskuje pověst konkrétními čísly, ale podle jejího experta Ole Hansena „je těžké najít něco, co by mohlo jízdu zlata zastavit nebo přibrzdit“. 

Nikdo nevyloučil nové rekordy

Druhá největší banka v USA Bank of America sice odvolala svou maximální prognózu 3000 USD za unci, ale trvá na průměrné roční ceně zlata 2063 USD za unci, což naznačuje pohyby poměrně vysoko nad psychologickou hranicí 2000 USD. 

Tradičně optimistická je investiční banka Goldman Sachs, která se nebojí prorokovat maximální cenu zlata na 2300 USD, a s podobnou předpovědí se čerstvě připojila pátá největší americká banka Wells Fargo, která nepochybuje o ceně 2200 USD za unci. Morgan Stanley se zlatem příliš nezaobírá ale mělo by dojít na její tvrzení, že „dolar oslabí a investoři si najdou něco jiného“.

Největší americký bankovní ústav JPMorgan Chase zlatu nevěří, ač je stíhaný za manipulace s cenami zlata na trhu (spoofing) a na růstu ceny zlata jako velkoobchodník letos rekordně vydělal. Přesto doporučuje svým klientům místo zlata bitcoin. Opatrná britská banka HSBC, největší v Evropě a podle Global Finance šestá na světě před všemi americkými bankami, uvedla, že nejistot je tolik, že zlato může mít „široký obchodní rozsah“.

Při pohledu na realitu je třeba připomenut, že letošní rok začal s cenou zlata 1555 USD za unci a v březnu, kdy zlato propadlo na své minimum, to bylo 1489 USD za unci. Podíváte-li se nyní na naši horní lištu, uvidíte, že růst ceny zlata je letos skutečně impozantní. 

Když před dvěma lety analytici velkých bank předpovídali růst ceny zlata nad 1400 USD, vypadalo to hodně nevěrohodně až fantasticky. Nakonec se ukázalo, že tyto předpovědi byly ještě velmi opatrné. 

Rudolf Marek