Zlato (oz) / USD
1 571,43
0,26 %
Zlato (oz) / CZK
36 001,13
0,37 %
EUR / USD
1,10
0,19 %
USD / CZK
22,91
0,11 %
Zlato
Velké banky mění názor na zlato

V roce 2019 si zlato zatím vede velmi dobře, v příštích měsících by se ale mohlo ještě zlepšit. I velké banky dnes říkají, že cena zlata by mohla jít mnohem výš. Jsou to přesně ty, které se v roce 2013 žlutého kovu zbavily, což vedlo k masivnímu výprodeji zlata. Nyní ovšem plánují cenu zlata na 2000 dolarů za unci.

I velké banky dnes říkají, že cena zlata by mohla jít mnohem výš. Foto: iStock

V roce 2013 investoři bankám naslouchali a jednali podle nich. Pokud se stejné banky nyní obracejí ke zlatu, budou je i nyní jejich pravidelní investoři následovat? Ptá se na to web Lombardi Letter a připomíná výroky expertů.

Daniel Ghali, komoditní stratég Toronto Dominion Bank, nedávno řekl: „Myslíme si, že zlato je stále ještě na cestě vzhůru… V následujících letech, kdy se pravděpodobnost nekonvenční politiky stane realitou, vidím důvody pro zlato za 2000 dolarů.“

I Bank of America horuje pro vyšší cenu zlata. V poznámce pro klienty napsal expert přes kovy Michael Widmer: „Zároveň a možná protichůdně mohou takové prodeje zlata přimět centrální banky k agresivnějšímu kvantitativnímu uvolnění, což učiní zlato ještě atraktivnějším aktivem. Máme relativně konzervativní prognózu pro druhé čtvrtletí 2020 ve výši 1500 dolarů za unci, ale v tomto scénáři vidíme prostor pro růst zlata na 2000 dolarů.“

I Goldmani obrátili

Goldman Sachs Group, finanční skupina notoricky známá tím, že nazývá zlato „plácnutím do vody“, také dostává zlatou horečku. Její analytici nedávno uvedli, že zlato může dosáhnout 1600 dolarů za unci. 

Ale tím neskončili a uvedli: „Pokud budou růstové (v ekonomice) obavy přetrvávat, pravděpodobně kvůli eskalaci obchodní války, mohlo by jít zlato, provázeno větší alokací zlata ETF (burzovních zlatých fondů) od správců portfolií, kteří stále podhodnocují zlato, ještě výš.“ Takový výrok od Goldmanů je něco neuvěřitelného a uvidíme, zda bude raritou. 

A nejsou to pouze tyto obří banky, které říkají, že cena zlata zřejmě půjde mnohem výš. Seznam velkých bank, které vidí u zlata podobnou budoucnost roste téměř denně.

(rek)