Zlato (oz) / USD
1 804,90
0,33 %
Zlato (oz) / CZK
42 432,85
0,03 %
EUR / USD
1,13
0,25 %
USD / CZK
23,51
0,30 %
Zlato
Velcí investoři se dál zajišťují zlatem

Jako dárek pod vánoční stromek se cena zlata vyšplhala nad úroveň technického odporu 1480 dolarů za unci, což v žargonu analytiků znamená možnost dalších zisků této drahé komodity. Od začátku listopadu nebyla cena zlata tak vysoká.

Investoři zajišťují část své rizikové expozice, protože jsou nervózní z toho, že příští rok může být stejně turbulentní jako ten letošní. Foto: iStock

„Zlato skutečně překonalo stěžejní úroveň 1480 dolarů, což znamená, že cesta malého odporu je nyní opět umetená,“ napsal den před Štědrým dnem technický analytik webu Forex.com Fawad Razaqzada. 

O den později cena zlata přeskočila i hranici 1490 dolarů za unci a ve všech významných měnnách včetně britské libry nebo eura dosáhla zisku.

„Řada pozitivních ekonomických údajů podnítila v prosinci optimismus, že americká ekonomika může být schopna výrazně rozšířit svoji rekordní expanzi i v roce 2020. Ale nová data také ukázala, že zatímco výdaje spotřebitelů v USA vedou k růstu, výroba je dál pod tlakem,“ konstatoval server Market Watch.

Zlato v tandemu

Pozitivní tóny v obchodě mezi USA a Čínou vedly akcie USA k dalšímu kolu rekordů všech dob. Avšak zlato v letošním roce vzrostlo o 16,3 %. Rostlo neobvykle v tandemu s akciemi, když se indexy amerických akcií Dow Jones Industrial Average a S&P 500 vyšplhaly na historicky nejvyšší maxima. 

Růst ceny akcií podněcuje jak americká centrální banka svou měnovou politikou, tak naděje na ukončení obchodních sporů USA a Číny. „Akciové závody mají tendenci zvýšovat chuť na aktiva považovaná za riziková, což může podrážet nohy poptávce po drahých kovech,“ poznamenává Market Watch. 

„Oba vývojové trendy by však mohly vytáhnout žlutý kov zároveň s akciemi, protože zmírnění obchodního napětí mezi největšími světovými ekonomikami může znamenat zvýšenou poptávku po drahých kovech,“ spekuluje Market Watch. 

„Vzhledem k tomu, že Čína je jedním z největších spotřebitelů zlata, předznamenává to zvýšenou poptávku po zlatu z tohoto důležitého trhu, zejména před lunárním Novým rokem, kdy nákupy zlatých šperků rostou,“ připojuje se analytik Razaqzada.

Nejistota i v příštím roce

Rovněž podnět od světových centrálních bank, které udržují nižší úrokové sazby, by mohl poskytnout prostor pro růst ceny drahých kovů. Navíc někteří investoři stále spoléhají na stabilní hodnotu zlata a zajišťují se jím proti rizikům i po Novém roce.

„Investoři zajišťují část své rizikové expozice, protože jsou nervózní z toho, že příští rok může být stejně turbulentní jako ten letošní. Obchodní příměří je stále křehké a nejistota ohledně voleb ve Spojených státech v příštím roce se nezmenšuje,“ vypočítává rizika investiční analytik XM.com Marios Hadjikyriacos.

(rek)