Zlato (oz) / USD
1 930,64
0,48 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ve Venezuele zemřelo 12 lidí v dole na zlato, oficiálně byl už dlouho uzavřen

Na východě Venezuely zemřelo 12 lidí ve zlatém dole, který byl dlouhou dobu oficiálně uzavřen. Informovala o tom agentura AFP. Podle ní se oběti udusily v dole poté, co šachtu po silných deštích zasypal sesuv půdy. Neštěstí se stalo ve středu, pět obětí bylo nalezeno v pátek a dalších sedm v sobotu, uvedla AFP.

zlato
Těžba zlata na jihu a východě Venezuely, legální i nelegální, se v posledních letech rozrůstá a nabízí místním obyvatelům lukrativní výdělky. Foto: iStock

„Máme tu tým vyšetřovatelů a patologů, až oběti identifikujeme, předáme je rodinám, ale těla jsou ve značném stavu rozkladu,“ řekl Edgar Colina Reyes z civilní obrany venezuelského státu Bolívar, kde se neštěstí stalo. Podle místních médií je mezi oběťmi několik mladých lidí ve věku 23 až 31 let.

Těžba zlata na jihu a východě Venezuely, legální i nelegální, se v posledních letech rozrůstá a nabízí místním obyvatelům lukrativní výdělky, avšak za cenu velmi špatných pracovních podmínek. Těžbu v těchto oblastech navíc často kontrolují zločinecké gangy, které mezi sebou soupeří o kontrolu nad územím.

Horníci obvykle začínají pracovní den tím, že se přivážou k silnému ocelovému lanu, kterého se drží při sestupu někdy až 60 metrů hluboko. V šachtě mají k dispozici pouze světlo z baterky připevněné na hlavě.

Jeden z horníků Alfredo Arriojas řekl agentuře AP, že tam pracuje už více než dva roky, protože doufá, že si tak vydělá na dům.

Těžba zlata v těchto dolech ale také poškozuje životní prostředí, někteří v ilegálních dolech používají totiž levnou a jednodušší metodu pomocí rtuti.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato