Zlato (oz) / USD
1 275,46
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
29 150,35
0,12 %
EUR / USD
1,12
0,11 %
USD / CZK
22,85
0,12 %
Zlato
Ve hře o cenu zlata jsou všechny možnosti

Mezinárodní zlaté trhy se pokoušejí vyhnat cenu zlata výš, avšak jakmile se otevře trh v USA, tak hodnota zpočátku propadne pod 1200 dolarů za troyskou unci, ale po několika hodinách se opět zvedne. V současné době se zdá, že ani jedna ze stran nedokáže přetlačit tu druhou.

Nákupy nebo výprodeje zlata v burzovních fondech mají tendenci růst ceny zpomalovat, proto může být dobré sledovat výkonnost těchto fondů. Foto: iStock

Otevření amerického trhu se zlatem stlačilo minulý týden cenu pod 1200 dolarů, ale otevření trhu v Londýně pak zapůsobilo opačným směrem. Co by však mělo být znepokojivé je, že velké zlaté fondy obchodované na americké burze jako například SPDR Gold stále zlato vyprodávají.

„Od dubna se fond zbavil 116 tun zlata, což představuje 13,3 procenta. Poslední velká likvidace z minulého pondělí dosáhla 2,65 tuny zlata. Meziročně to znamená oslabení o 81 tun zlata, což odpovídá zhruba 2,5 procentům globální těžby. To je dost na to, aby se trh mohl přizpůsobit,“ konstatoval Lawrie Williams, komentátor londýnského webu obchodníka se zlatem Sharps Pixley.

Nákupy nebo výprodeje zlata v burzovních fondech mají tendenci růst ceny zpomalovat, proto může být dobré sledovat výkonnost těchto fondů jako vodítko, kam může cena zlata v nejbližších dnech směřovat. Pokud uvidíme přírůstky, bude to pozitivní znamení, ale další likvidace zlata bude negativní směrovkou.

Trump nechce silný dolar

Navíc silný dolar zlatu nepomáhá. „Zvyšování úrokových sazeb americké centrální banky způsobuje zhoršení, a dokonce i možnost kolapsu na rozvíjejících se trzích, které mají úvěry denominované v dolarech. Místní měny v poměru k dolaru klesají a čím více měn klesá, tím horší je zadlužení, což má za následek další pokles národních měn a růst indexu dolaru, čímž se situace dál zhoršuje. Prezident Trump sice prohlásil, že není pro růst úrokových sazeb a pro silnější dolar, ale bude to pro údajně nezávislou centrální banku platit?“ ptá se Williams.

Zavádění obchodních cel, zvyšování úrokových sazeb, domácí politická nejistota a potenciální geopolitická vzplanutí na obzoru, to vše tahá cenu zlata z jedné strany na druhou. Hrozba poklesu akciových trhů však ponechává ve hře všechny možnosti. Na jedné straně může výprodej zlata kvůli potřebě likvidity pokračovat, na druhé straně by se zlato mohlo rychle zotavit a podstatně posílit.

(rek)