Zlato (oz) / USD
1 818,33
0,54 %
Zlato (oz) / CZK
39 084,38
0,27 %
EUR / USD
1,19
0,21 %
USD / CZK
21,49
0,27 %
Zlato
Vánoční skok ceny zlata

Dva roky po sobě se nenaplnilo nepsané pravidlo, že kolem Vánoc zlato vždy podraží. Až letos. Zlato v posledním kompletním týdnu letošního roku překročilo 1500 dolarů za troyskou unci zamířilo k největšímu týdennímu vzestupu za víc než čtyři měsíce a směřuje ke svému největšímu ročnímu růstu od roku 2010.

Cena fyzického zlata dosáhla v pátek odpoledne našeho času 1513 dolarů za unci. Foto: iStock

V pátek se zlato drželo na nejvyšší úrovni za posledních sedm týdnů i poté, co asijské akcie stouply, americké zaznamenaly nové rekordy a čínsko-americké obchodní napětí se zmírnilo. Nic z toho by nemělo být pro zlato příznivé, ale jak již poznamenali četní analytici, zlato se poslední dobou často veze za akciemi v tandemu.

Akcie letos posílily o 24 %, cenný kov o 18 %, protože mu nahrálo snížení nebo i pouhé nezvyšování úrokových sazeb centrálními bankami a poptávka po bezpečném přístavu při čínsko-amerických obchodních turbulencích. 

„Centrální bankéři v USA naznačili, že po třech sníženích úroků v letošním roce budou udržovat úrokové sazby v roce 2020 beze změny,“ připomíná agentura BNN Bloomberg, „a dolar vymazal roční zisky.“

„Oslabující dolar pomohl ceně drahých kovů, ale tento jediný faktor k vysvětlení takového skoku nestačí,“ uvedla Margaret Yangová, analytička CMC Markets Singapore. „Mnohem lepším vysvělením je pravděpodobně zatím ještě hledání výhodné obchodní dohody, protože zlato po tříměsíční technické (matematické) konsolidaci hledá technické oživení.“

Cena fyzického zlata dosáhla v pátek odpoledne našeho času 1513 dolarů za unci poté, co se v Asii dotkla maximálky 1514,09 dolaru, což byla nejvyšší denní úroveň od 4. listopadu. Během vánočního týdne zlato zdražilo o 2,1 %. 

„Je to největší zisk od období končícího 9. srpnem. Cena zlata na začátku září dosáhla 1557,11 dolaru za unci, což byla nejvyšší cena za víc než šest let,“ uzavírá BNN Bloomberg.

(rek)