Zlato (oz) / USD
1 341,12
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
30 363,27
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,64
0,00 %
Zlato
Válka vypukla, zlato posiluje

Troyská unce zlata hned po svátcích podražila o deset dolarů a všeobecně se má za to, že na její růst zapůsobila čínsko-americká obchodní válka. Celní tarify vyhlášené minulý pátek oběma stranami bojiště by měly postihnout zboží v hodnotě 34 miliard dolarů.

Nejvzácnější kov má v následujících dnech potenciál pro testování úrovně 1280 dolarů za unci. Foto: iStock

První reakcí po úvodních tarifních salvách bylo mírné oslabení dolaru, které se ihned projevilo ve zvýšené ceně zlata. Levnější dolar totiž pro neamerické investory zlato zlevnil, a to včetně Česka.

V USA opce na nákup zlata na komoditní burze New York Mercantile Exchange v srpnu podle serveru Investing.com brzy ráno evropského času podražily na 1259,80 dolaru, zatímco na londýnském trhu se cena s okamžitým vypořádáním jen krátce po poledni vyhoupla už přes 1265 dolarů za unci.

Americký dolarový index, který sleduje paritu dolaru v koši šesti hlavních světových měn, klesl o 0,15 procenta. Zlato však získalo více než 0,85 procenta. Oslabení dolaru přisuzuje Investing.com pátečním ekonomickým datům, která ukázala, že míra nezaměstnanosti v USA nečekaně stoupla. Také mzdy se nezvýšily o tolik, jak se čekalo, a to navzdory tomu, že americká ekonomika vytvořila více pracovních míst, než se předpokládalo.

„Obchodníci jsou extrémně opatrní, pokud jde o zlato,“ řekl hlavní analytik společnosti ThinkMarkets Naeem Aslam. „Denní vývoj ceny zlata ale naznačuje, že nejvzácnější kov má v následujících dnech potenciál pro testování úrovně 1280 dolarů za unci, pokud ale bude oslabování dolaru pokračovat,“ dodal.

(rek)