Zlato (oz) / USD
1 286,31
0,12 %
Zlato (oz) / CZK
29 707,51
0,32 %
EUR / USD
1,12
0,18 %
USD / CZK
23,10
0,20 %
Zlato
Válečná vřava posiluje dolar

Zlato, stříbro, platina, paladium, všechny vzácné kovy zažívají pokles ceny. Analytici už neříkají, že ceny těchto kovů dosáhnou brzy dna. Jen prognózují, kam až ceny mohou v příštím týdnu klesnout. Především zlato se chová jakoby nenormálně, ale lze to vnímat jako důsledek paranoidní situace na amerických finančních, komoditních i akciových trzích.

Zlato obvykle klesá, když americký dolar posiluje, ale teď se není schopné zotavit, ani když dolar ztrácí půdu pod nohama. Foto: iStock

Přitvrzení obchodní války s Čínou jakoby povzbuzovalo americké sebevědomí.

„Napětí v obchodních vztazích je zdrojem bezpečného útočiště pro dolar. Americká měna se zdá být víc preferovaným bezpečným přístavem než zlato,“ řekl agentuře Reuters analytik čínské zámořské banky OCBC Barnabas Gan.

„Zlato obvykle klesá, když americký dolar posiluje, ale teď se není schopné zotavit, ani když dolar ztrácí půdu pod nohama, což potvrzuje malá chuť investorů jít do zlata,“ potvrdil hlavní analytik společnosti ActivTrades Carlo Alberto De Casa.

Američtí investoři aktuálně věří Trumpovu hospodářskému zázraku víc než zlatu.

Napětí na trzích

Obchodní napětí poslalo dolů také světové akcie, protože investoři se obávají, že obchodní válka mezi Washingtonem a Pekingem by mohla zasáhnout globální růst. Ale hodnota dolaru (z něhož se implikuje i cena zlata) proti koši předních měn vzrostla poté, co zdroj obeznámený s plány Trumpovy administrativy prozradil, že se chystají vyšší cla na čínské zboží v celkové hodnotě 200 miliard dolarů.

Zlato, které obvykle slouží k zajištění proti riziku, v úterý skutečně díky novým zprávám posílilo na 1228 dolarů za troyskou unci a objednávky na nákup zlata v září dokonce na 1230,70 dolaru, ale ztratilo páru, když dolar zase posílil. Stačí se podívat na horní lištu našeho webu.

Signály z Fedu

Zlato se tak dál drží na ročních minimech nejen kvůli silnějšímu dolaru, ale rovněž kvůli signálům americké centrální banky (Fed) o směru měnové politiky USA. „Očekává se, že solidní hospodářský růst spolu s růstem inflace pravděpodobně přinese v letošním roce ještě dvojí zvýšení úrokových sazeb, což snižuje poptávku po zlatu, které vládou zajištěný úrok nenese,“ poznamenává Reuters.

„Lidé vyčkávají, ale žádné signály oživení pro zlato se neobjevují,“ dodavá De Casa. „Určující pro zlato je, že se čeká dvojí zvýšení úrokových sazeb, což je scénář oslabování zlata.“

(rek)