Zlato (oz) / USD
2 293,78
0,01 %
Jistota ve vlastních rukou
0

V květnu uskutečnila ČNB letos největší nákup zlata

V květnu Česká národní banka (ČNB) koupila letos vůbec nejvíc zlata do svých rezerv. Nově přidaných 2,52 tuny zaokrouhlilo dosavadní letošní nákupy na devět tun. Byl to historicky druhý nejvyšší nákup v tomto století. Pouze loni v prosinci si ČNB pořídila ještě o 340 kilogramů zlata víc. Celkem tak už ve svých rezervách spravuje 39,71 tuny zlata v aktuální hodnotě tří miliard dolarů.

Cena zlata vykazuje nízkou míru korelace s cenami jiných typů aktiv, zejména akcií. A proto máme a budeme mít v rezervách zlato, vysvětlil guvernér tuzemské centrální banky Aleš Michl. Ilustrační foto: ČNB

Vzhledem k celkovým tuzemským devizovým rezervám 148 miliard dolarů to stále není moc, těsně nad dvě procenta, ale trend je jasný. Od loňského března, kdy naše centrální banka s transformací svých rezerv začala, se zlatý poklad republiky zvětšil o 27,8 tuny, z původních 0,4 na dvouprocentní podíl.

„Netušíme, jak se bude vyvíjet cena zlata. Ale víme, že když máme jako ČNB velký objem aktiv, musíme je diverzifikovat. A cena zlata vykazuje nízkou míru korelace s cenami jiných typů aktiv, zejména akcií. A proto máme a budeme mít v rezervách zlato,“ vysvětlil na diskusním fóru na Univerzitě Pardubice důvod nákupů zlata guvernér centrální banky Aleš Michl.

Současnou skladbu devizových rezerv ČNB tvoří ze 68 procent dluhopisy, z 21 procent akcie a zbytek jiné instrumenty. Průměrný výnos z investovaných rezerv za poslední rok je 6,4 procenta. Aktuální meziroční výnos zlata v dolarovém vyjádření byl v pátek dle Trading Economics 19,3 procenta. V české měně dokonce 22,5 procenta, jak uvádí měnový server xe.com.

PSALI JSME: Zlatý poklad ČNB se v dubnu opět navýšil

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato