Zlato (oz) / USD
1 924,15
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Uzbekistán řeší pandemii zlatem

V srpnu centrální banky po zhruba roce a půl víc zlata prodaly než koupily. V průběhu měsíce prodaly čistých 12,3 tuny zlata a pokračovaly v letošním trendu pomalejšího tempa akumulace ve srovnání s minulými roky. Čistý měsíční prodej není neslýchaný – od začátku roku 2016 jsme jej viděli pětkrát, i když pokles v srpnu je za toto období největší.

Sedm centrálních bank během měsíce zvýšilo své zlaté rezervy, což je letos nejvyšší počet (shodný s únorem). Jejich celkový čistý nákup činil 19,5 tuny. Foto: iStock

„Navzdory nejnovějším údajům zůstáváme pevní v našem očekávání, že centrální banky letos zůstanou čistými kupci. K dnešnímu dni navýšily rezervy o 200–300 tun,“ uvedl Shaokai Fan z marketingové organizace těžařů zlata WGC pro server Kitco Nerws.

„Základní důvody, proč v posledních deseti letech centrální banky nakupují zlato, nezmizely. Musíte pamatovat na to, že se stále snaží diverzifikovat svá rezervní aktiva od amerického dolaru, zejména centrální banky rozvíjejících se trhů, jejichž portfoliu dominuje americký dolar,“ dodal. „Další věcí, která se nezměnila, jsou nižší záporné úrokové sazby, kterým čelí řada centrálních bank ze svých portfolií státních dluhopisů.“

„Jsem si jistý, že mnoho centrálních bank, které drží zlato, by rádo na svém zlatě vydělalo, ale výnos nakonec není hlavní hnací silou toho, proč zlato drží. Zaměřují se hlavně na bezpečnost a likviditu. Mají zlato pro případ, že by to mohlo být v budoucnu potřeba pro nějakou nepředvídanou událost,“ řekl.

Detailní pohled

Přestože celkový obraz byl v srpnu čistým prodejem, při pohledu na jemnější detaily sedm centrálních bank během měsíce zvýšilo své zlaté rezervy, což je letos nejvyšší počet (shodný s únorem). Jejich celkový čistý nákup činil 19,5 tuny.

V srpnu byla největším kupcem měsíce Kyrgyzská republika (5 tun), doprovázena Indií (4 tuny), Tureckem (3,9 tuny), SAE (2,4 tuny), Katarem (1,6 tuny), Mongolskem (1,3 tuny) a Kazachstánem (1,3 tuny). Největším akumulátorem zlata zůstává letos Turecko, jež nakoupilo 194 tun a celkové zásoby zlata zvýšilo na 607 tun (49 % celkových rezerv), konstatují data WGC.

„Jediný prodejce však v srpnu tyto nákupy pohodlně převážil. Uzbekistán snížil své zlaté rezervy o téměř 32 tun, čímž své zbývající zlaté rezervy snížil na necelých 300 tun (54 % z celkových rezerv). Vývozem zlata se zdá, že vytváří mimořádné příjmy, aby čelil ekonomickým dopadům pandemie,“ usuzuje komentář WGC.

(rek)

Další z kategorie Zlato