Zlato (oz) / USD
1 601,87
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
37 037,76
0,00 %
EUR / USD
1,08
0,00 %
USD / CZK
23,12
0,00 %
Zlato
Už příští rok zlato za dva tisíce dolarů?

Prezident Independent Strategy David Roche televizi CNBC sdělil, že v příštím roce by cena zlata mohla prudce vzrůst až o 30 procent na 2000 dolarů za unci. Dnešní cena se drží na 1500 dolarech a většina analytiků spekuluje, co bude dál.

Vzroste v příštím roce cena zlata až o 30 procent na 2000 dolarů za unci: Foto: iStock

Příčinu Roche vidí u centrálních bankéřů a ve způsobu, jak zacházejí s papírovými měnami, což se bude ještě zhoršovat. Lidé nebudou hledat lepší, nýbrž alternativní měnu. „Zlato je dobrá alternativní měna, protože je bezpečná a protože její vlastnictví ve srovnání s placením záporných úroků u vkladů nic nestojí,“ sdělil Roche televizi CNBC.

Rocheho komentář vychází v době politických tahů hlavních centrálních bank v posledním měsíci. 

Federální rezervní systém USA v září snížil svou referenční sazbu pro jednodenní půjčky na cílové rozmezí 1,75 až 2 procenta. Evropská centrální banka rovněž snížila hlavní úrokovou sazbu u vkladů na rekordně nízkých -0,5 procenta a zahájila nový program velký nákupu dluhopisů.

Oživení ekonomiky?

V Japonsku, kde je krátkodobý úrokový cíl již v negativním teritoriu, naznačila centrální banka šanci na uvolnění. „Bereme v potaz zvyšující se globální rizika. Na příštím zasedání důkladně prozkoumáme ekonomický a cenový vývoj, abychom se rozhodli, zda se má měnová strategie zmírnit,“ řekl guvernér Haruhiko Kuroda.

Roche uvedl, že centrální banky jsou nyní „docela správně znepokojeny“ dalším poklesem poté, co nedosáhly svých inflačních cílů. „Místo toho, aby řekly, že toho už bylo dost, říkají: musíme  vrhnout do rozpočtu spoustu peněz, které vlády ochotně utratí, když to jsou peníze, jež jim natiskne centrální banka.“

„To je teď nový systém,“ řekl v CNBC Roche. „Proto kupuji zlato.“

(rek)