Zlato (oz) / USD
1 275,46
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
29 150,35
0,12 %
EUR / USD
1,12
0,11 %
USD / CZK
22,85
0,12 %
Zlato
Úrokové sazby skolí slabé státy

Finanční trhy očekávají, že letos dojde už ke třetímu zvýšení základních úrokových sazeb centrální banky USA. Bude to již osmé zvýšení sazeb v řadě. Portfolio manažer a stratég americké investiční společnosti VanEck Gold and Precious Metals Joe Foster říká, že by to nakonec mohlo vést k vyšším cenám zlata. A má k tomu své důvody.

Finanční krize na tzv. emerging markets, tedy rozvíjejících se trzích, prezentovaná ekonomickou nejistotou v Turecku. Foto: iStock

V nedávné zprávě Joe Foster varoval, že přísnější měnová politika (s vyššími úrokovými sazbami, jež zdražují peníze) snižuje likviditu na finančních trzích, což zase vyvíjí tlak na slabé rozvíjející se trhy.

A nejde jen o americkou centrální banku, protože i další hlavní centrální banky svou měnovou politiku buď zpřísňují, anebo se ji zpřísnit v brzké době chystají.

Foster jmenoval například Bank of England, která hodlá přestat s politikou kvantitativního uvolňování (tištění peněz) nebo Evropskou centrální banku, jež by měla v prosinci ukončit svůj program nákupu dluhopisů a v příštím roce by pak rovněž mohla začít se zvyšováním sazeb.

Domino efekt

Finanční krize na tzv. emerging markets, tedy rozvíjejících se trzích, prezentovaná ekonomickou nejistotou v Turecku, je příznakem mnohem většího problému, interpretuje Fostera server Kitco News, specializovaný na vzácné kovy.

„Vzhledem k tomu, že likvidita, jež napomohla expanzi, je pomalu stahována, oblasti finančního systému, které jsou nejzranitelnější, padnou jako první,“ řekl Foster. Podle jeho názoru je právě Turecko první kostkou domina, která spadla, když mu skončily roky špatného finančního hospodaření a nadměrných půjček, jež mu umožňovaly nízké úrokové sazby a vysoká likvidita na trhu.

„Jelikož centrální banky dál utahují opasky, očekáváme, že se z tureckých skříní vynoří další kostlivci. A pro Spojené státy bude těžké zůstat jediným ostrovem prosperity.“ V takové situaci by se podle Fostera mohli investoři vrátit ke zlatu jako k bezpečnému útočišti.

Zlaté pojištění

„Zlato je jedinečná třída aktiv. Má nezávislou povahu a schopnost dobře fungovat uprostřed globálních finančních turbulencí,“ cituje Fostera Kitco News. „Zlatem si  pojišťujeme peníze, stejně jako si platíme zdravotní pojištění nebo pojistku na auto. Malá alokace zlata může, když nastanou potíže, hodně pomoci.“

Přestože Foster, podobně jako většina analytiků, očekává vyšší ceny zlata až na konci roku, v nejbližší budoucnosti by podle jeho mínění mohl trh pokračovat v konsolidaci ceny zhruba kolem 1200 dolarů za troyskou unci. A to už se skutečně pár týdnů děje.

(rek)