Zlato (oz) / USD
1 404,75
0,68 %
Zlato (oz) / CZK
32 064,62
0,27 %
EUR / USD
1,12
0,45 %
USD / CZK
22,83
0,41 %
Zlato
Unce zlata vynesla za dva měsíce 110 dolarů

Cena zlata dosáhla devítiměsíčního maxima ve výši 1325 amerických dolarů za troyskou unci poté, co americká centrální banka zařadila zpátečku při zvyšování úrokových sazeb. Již předtím došlo k dvouměsíčnímu zdržování zlata s výsledným ziskem 110 dolarů. Přispěl k tomu i nejhorší prosinec pro americké akcie od třicátých let minulého století, uvedla v analýze Saxo Bank.

Unce zlata je v Česku stále ještě o čtyři až pět tisíc korun levnější než při svých maximech před pěti lety. Foto: iStock

Situace v lednu pokračovala vystoupením guvernéra centrální banky USA Jerome Powella, který připustil, že je přístupný k ukončení cyklu růstu úrokových sazeb rychleji, než se předpokládalo.

„Lednová schopnost zlata posilovat i přes silné oživení globálních akcií ukazuje na pokračující trend obav z makroekonomických a geopolitických rizik. Týdenní zpráva o závazcích obchodníků, která poskytuje pohled na spekulativní pozice držené správci peněz, naznačuje, že situace se vrátí k normálu až počátkem března,“ uvedla v analýze kapitálových trhů Saxo Bank.

Poptávka po burzovních fondech podporovaných zlatem je nadále silná. Během posledních dvou měsíců vzrostly celkové investice do derivátů zlata až na 2280 tun.

„Po dosažení ceny 1325 dolarů za unci potřebuje zlato opět konsolidovat, potenciálně zpět na 1300 dolarů. Zachováváme však celkový vzestupný výhled a v této fázi bychom vyjádřili korekci pouze s využitím možností prodeje,“ dodává Saxo Bank, čímž míní využití aktuální ceny zlata k rychlému zisku.

Vzhledem k silné koruně a oslabujícímu dolaru není pro českého zájemce o koupi zlata nákup zatím příliš drahý. Unce zlata je v Česku stále ještě o čtyři až pět tisíc korun levnější než při svých maximech před pěti lety.

(rek)