Zlato (oz) / USD
1 404,75
0,68 %
Zlato (oz) / CZK
32 064,62
0,27 %
EUR / USD
1,12
0,45 %
USD / CZK
22,83
0,41 %
Zlato
Unce zlata bude letos za 1500 dolarů

Letos zlato dosáhne na 1500 dolarů za unci, tvrdí ředitel kanadské společnosti Metalla Royalty & Streaming investující do zlatého průmyslu E. B. Tucker. Právě teď je podle něj zlato na dně, což znamená, že nejde o to, jestli půjde nahoru, ale o to, kdy.

Špatné zprávy pro zlatý průmysl jsou dobrými zprávami pro cenu zlata. Není pochyb, že jednou bude troyská unce zlata stát 1500 dolarů. Foto: iStock

„V letošním roce jsme velice doporučovali zlato a mnozí lidé se mě ptali, kam až jeho cena může vystoupat. Říkali jsme jim, že na 1500 dolarů za unci, ale nikdo se mě neptal, jak jsme na tuhle cenu přišli,“ řekl Tucker serveru Kitco News.

„Jsme blízko dna. A přesto mohu mít v New Yorku třeba dvacet obchodních schůzek a každý se na nich chce bavit o kryproměnách. Nikoho tam nenapadne zeptat se na zlato. Hedgeové fondy a tradiční investoři jakoby o zlatě nikdy neslyšeli.“

„Zlato je komodita, takže funguje v ekonomických cyklech jako každá jiná komodita. Jednou je nahoře, jednou dole. A všichni se bojí toho dole a propadají euforii nahoře. A my o zlatu už dlouho tvrdíme, že aktuálně je určitě dole. A máme pravdu. Od té doby zdražilo o 75–80 dolarů,“ pokračuje Tucker.

Průmyslový pohled na budoucnost

Skok na 1500 dolarů za unci je podle Tuckera jen začátkem. A uvedl své důvody. Hledání zlata v malých prospektorských společnostech není podle Tuckera investice, nýbrž hazard.

Dalším pozitivním znamením pro cenu zlata je, že mnozí těžaři ho produkují se ztrátou. A to nemůže jí do nekonečna. Třetím důvodem je to, že těžební společnosti mají svá teritoria vyčerpána.

To vše se pak promítlo do nedávných fúzí, včetně gigantických společností Newmont a Goldcorp, protože fúze se ukázaly jako poslední šance na jejich přežití.

Tucker má pravdu v tom, že špatné zprávy pro zlatý průmysl jsou dobrými zprávami pro cenu zlata. Není pochyb, že jednou bude troyská unce zlata stát 1500 dolarů a jako dlouhodobá investice se jeho nákup vyplatí. Ale tvrdit, že to bude ještě letos se nyní zdá poněkud odvážné.

(rek)