Zlato (oz) / USD
1 954,41
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 258,09
0,00 %
EUR / USD
1,18
0,00 %
USD / CZK
22,13
0,00 %
Zlato
Ultrabohatí skupují fyzické zlato

Podle zprávy banky Goldman Sachs jsou dnes velcí boháči zaneprázdněni nakupováním fyzického zlata, což by mohlo naznačovat, že se připravují na apokalyptický scénář, konstatuje server CCN

Bohatí začali shromažďovat zlato navzdory impozantní burze cenných papírů, která by jejich bohatství znásobila ve větší míře. Foto: iStock

Zlato se jako měna používalo dávno před tím, než se zrodily papírové bankovky. Problém s papírovou měnou je však v tom, že s ní lze všelijak manipulovat, protože už není svázána s hodnotou žlutého kovu, jak tomu bylo původně.

Tištěním bankovek hodnota měny klesá. Banky také mohou omezit množství vašich peněz, které si můžete vybrat. Takže v post-apokalyptickém světě, kdy přestanou existovat centrální banky a vlády, které dnes nastavují hodnotu měn v oběhu, se od drahých kovů očekává, že opět prokážou svou hodnotu jako zásoba hodnoty. 

To je pravděpodobně důvod, proč v letošním roce bohatí začali shromažďovat zlato navzdory impozantní burze cenných papírů, která by jejich bohatství znásobila ve větší míře. Zpráva Goldman Sachs zdůrazňuje, že bohatí hromadili žlutý kov zjevně netransparentním způsobem. 

„Fakt, že množství nakřečkovaného fyzického zlata rostlo mnohem rychleji než finanční nástroje na bázi zlata, jako jsou zlaté fondy obchodované na burze, jasně naznačuje, že bohatí preferují fyzické zlato místo derivátů,“ konstatuje zpráva Goldman Sachs. 

„A protože jsme již v minulosti viděli, že banky mohou omezit výběry hotovosti, nebylo by divu, kdyby blokovaly i výběry drahých kovů z bezpečnostních schránek. Z toho plyne, že bohatí pravděpodobně skrývají zlato v luxusních betonovýcg bunkrech, po kterých podle CNN roste rychlým tempem poptávka,“ doplňuje web CCN.

Scénář pro zlato

I když obyčejní lidé asi nebudou mít na to, aby si budovali luxusní tajné úkryty, mohou skutečně těžit z apokalyptického strachu bohatých. Podle Goldman Sachs by proto fyzické nákupy zlata mohly v příštím roce poslat cenu žlutého kovu na 1600 dolarů za unci.

To by byl pěkný skok nad současnou cenou zlata kolem 1460 dolarů za unci. Na druhé straně se očekává, že Federální rezervní systém USA (Fed) bude udržovat nízké úrokové sazby, což je důvod k investici zlata. Ve scénáři s vysokou úrokovou sazbou je to naopak. Lepší jsou státní dluhopisy, protože mají vyšší návratnost.

„Protože Fed snížil úrokové sazby a nezdá se, že by měl v úmyslu je zvýšit, dluhopisy ministerstva financí nepřinesou žádné významné výnosy. Nákup zlata je v takovém scénáři dobrý nápad. Jednak proto, že zlato vždy bylo bezpečným přístavem a také kvůli rostoucí poptávce po fyzickém zlatě poháněné superbohatými, kteří jej hromadí ve svých tajných bunkrech,“ uzavírá CCN.

(rek)