Zlato (oz) / USD
1 279,93
0,20 %
Zlato (oz) / CZK
28 939,16
0,09 %
EUR / USD
1,15
1,46 %
USD / CZK
22,61
0,11 %
Zlato
Týden nákupů

Pokud by nedávná historie měla sloužit jako manuál, příští týden by mohl znamenat významnou nákupní příležitost pro investory do zlata. „Pět výkyvů, které jsme dosud v současném cyklu zaznamenali, vyústilo ve stejném vzorci. Nejprve došlo k výprodejům zlata a po oznámení centrální banky USA, že zvyšuje úrokové sazby, pak jeho cena zase stoupla,“ konstatoval šéf komoditní strategie Saxo Bank Ole Hansen.

Příští týden by mohl znamenat významnou nákupní příležitost pro investory do zlata. Foto: iStock

„Poslední týden před zvýšením základní úrokové sazby v USA byl vždy dobrou nákupní příležitostí,“ cituje Ole Hansena server Scrap Register. A ta situace je tady. Všeobecně se očekává, že Federální rezervní banka příští týden zvýší úrokové sazby o 25 bazických bodů. Hansen ovšem poznamenává, že klíčovým pro chování trhu se zlatem bude „doporučení“ centrální banky. Z dlouhodobého hlediska zůstává přesvědčen o potenciálu zlata, pokud kritická podpora neklesne pod 1285 dolarů za troyskou unci (31,103 g), což je zhruba 40 dolarů pod současnou cenou.

Ve svých předchozích ekonomických výstupech americká centrální banka uvedla, že v letošním roce plánuje tři úrokové přírůstky. V uplynulých týdnech se však očekávání zvýšila. Trhy podle Hansena věří v rychlejší růst sazeb. Je tu podle nich 26% šance na čtyři zvýšení sazeb.

Hansen tomu však příliš nevěří. Ekonomická data a rostoucí hrozba globální obchodní války nepodporují agresivní akci Federálního rezervního fondu, což by mělo být pro ceny zlata pozitivní. Podle některých ekonomů ale nedávno zveřejněná inflační čísla spíš podporují názor, že Federální rezervní banka se nebude zdráhat zvýšit úrokové sazby čtyřikrát.

Minimální volatilita zlata

Z Hansenovy úvahy vyplývá, že cenám zlata se podařilo udržet blízko vysokých hodnot i po zveřejnění indexu spotřebitelských cen v lednu i po vzrůstajících geopolitických obavách po oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že odvolává ministra zahraničí Rexe Tillersona a nahradí ho ředitelem CIA Mikem Pompeem. Mnozí analytici se proto shodují v tom, že volatilita zlata je v posledním období mimořádně nízká.

Dubnové zlaté futures (nákup s platbou v dubnu) se naposledy v New Yorku obchodovaly za 1328 dolarů za unci, zatímco aktuální cena zlata byla o čtyři dolary nižší, naznačuje další vývoj Scrap Register specializovaný na celosvětové obchodování s kovy.

(rek)