Zlato (oz) / USD
1 926,05
0,39 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Tusk vypovídal v parlamentní komisi k případu pyramidového fondu

Předseda Evropské rady Donald Tusk včera ve Varšavě téměř sedm hodin hodin vypovídal před parlamentní vyšetřovací komisí jako svědek v případu pyramidového fondu Amber Gold. V době, kdy fond připravil tisíce Poláků o více než 850 milionů zlotých (5,1 miliardy Kč), byl Tusk předsedou vlády. Informují o tom místní média.

Tusk zdůraznil, že Poláci byli před činností fondu varováni příslušnými úřady, někteří však na to nebrali zřetel, jiní zase o výstraze nevěděli. Foto: Wikipedie

List Gazeta Wyborcza napsal, že včerejší slyšení v komisi mělo dva cíle. Jedním je, že vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) chce prokázat, že Tusk mohl aféře zabránit. Druhým záměrem bylo „eliminovat ho z volební hry v Polsku“.

Tusk během slyšení ostře oponoval a argumentoval obdobnou aférou kolem společnosti GetBack, která připravila tisíce Poláků o úspory v řádu miliard zlotých – a to za nynější vlády PiS, která před rizikovými dluhopisy GetBack nevarovala.

„Kdybych přijal vaši logiku, tak premiér vaší vlády Mateusz Morawiecki a jeho otec měli být už vyslechnuti, odsouzeni a upáleni na hranici,“ prohlásil. A jedné z poslankyň PiS, která jej napomínala, aby nepoučoval, jak vládnout, Tusk odvětil, že nepoučoval. To by podle něj byla naprosto marná snaha.

Tusk je posledním svědkem, který v případu před parlamentní komisí vypovídal. Původně měl být vyslechnut už začátkem října, ale kvůli regionálním a obecním volbám byl termín odložen až po jejich konání, tedy na včerejšek. Slyšení trvalo zhruba od 10:00 do 17:00, mezitím byla i polední přestávka.

Předsedkyní komise je Malgorzata Wassermannová z PiS, která v nedělním druhém kole místních voleb neuspěla ve volbě starosty Krakova. Během slyšení Wassermannová vypnula Tuskovi mikrofon se slovy, že na politická prohlášení bude mít čas po výslechu. Tusk poznamenal, že to bylo jediné překvapení – až dosud ještě nikoho nenapadlo vypínat mikrofon vyslýchanému svědkovi.

Fond Amber Gold nabízel investice do zlata

Fond v letech 2009 až 2012 nabízel Polákům zhodnocení úspor prostřednictvím investic do zlata. Peníze do něj vložilo téměř 19.000 lidí, kteří však místo zisku naletěli na klasické pyramidové schéma. Když fond zkrachoval, byl jeho majitel Marcin Plichta s manželkou Katarzynou zadržen.

Komise vedená poslanci tehdejší opozice hodlá zjistit, zda v tomto případě, v němž se dvojici podnikatelů podařilo připravit vkladatele o 850 milionů zlotých, nepochybily úřady. Tusk byl v té době předsedou vlády a měl podle médií na fond rodinné vazby. Jeho syn pracoval pro společnost OLT Express, kterou fond vlastnil a která provozovala dvě letecké společnosti, jež v době krachu Amber Gold rovněž vyhlásily bankrot. Podle některých kritiků Tusk o pochybné pověsti Plichty a fondu věděl, veřejnosti ji ale zatajil.

Tusk zdůraznil, že Poláci byli před činností fondu varováni příslušnými úřady, někteří však na to nebrali zřetel, jiní zase o výstraze nevěděli. Rezolutně popřel, že by tajně varoval svého syna, který pracoval v aerolinkách patřících fondu. „Protestuji proti metodě narážek, kterou používáte,“ prohlásil. „Proč namlouváte lidem, že vám jde o pravdu? Potřebujete divadélko, abyste tu opakovali narážky proti mně a mé rodině,“ dodal.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato