Zlato (oz) / USD
1 766,97
0,20 %
Zlato (oz) / CZK
38 044,74
0,30 %
EUR / USD
1,20
0,04 %
USD / CZK
21,53
0,10 %
Zlato
Turecký prezident chce zlato od svých občanů

Turecký prezident Erdogan na kongresu své vládnoucí strany vyzval občany, aby prodali (za turecké liry) zlato a cizí měny a pomohli zastavit náhlý propad hodnoty turecké měny. Ze stejného důvodu také vyzval firmy, aby repatriovaly svá aktiva ze zahraničí.

„Žádám občany, aby investovali své cizí měny a zlato do tureckých finančních institucí a vložili tato aktiva do ekonomiky a výroby,“ volal na tisícový dav na stadionu v Ankaře Erdogan. Foto: Wikimedia

„Žádám občany, aby investovali své cizí měny a zlato do tureckých finančních institucí a vložili tato aktiva do ekonomiky a výroby. Nevěřte těm, kteří říkají, že jsme skončili, že se potápíme nebo že umíráme. Všem šokovým vlnám odoláme,“ volal na tisícový dav na stadionu v Ankaře Erdogan.

Žurnál Eurasia Review uvedl, že prezident požádal občany a podniky, aby investovali do liry, když měna minulé pondělí během jedné hodiny po otevření trhů ztratila téměř 20 procent hodnoty. 

„Ke krachu došlo poté, co Erdogan během tří dnů přijal několik kontroverzních politických a ekonomických rozhodnutí, včetně odstoupení Turecka od Istanbulské úmluvy, vyhození guvernéra centrální banky, zbavení poslaneckého mandátu významného opozičního poslance a zákaz Lidové demokratické strany.“

Bližší košile než…

Erdogan také slíbil, že země získá nové přátele poté, co se Turecko odcizilo mnoha svým spojencům na Západě prostřednictvím agresivní zahraniční politiky na Středním východě a ve východním Středomoří, nemluvě o sblížení s Moskvou. Obraz země utrpěl také v důsledku zhoršujícího se stavu demokracie a lidských práv.

Prezident adresoval podobné výzvy svému lidu již několikrát, ale jak je na hospodářství země vidět, nesetkalo se to se žádaným účinkem. Turci, kteří zlatu historicky věří, ho podle deníku Hurryiet Daily mají doma pod matracemi hodně přes dva tisíce tun, což je asi pětinásobek oficiálních zlatých rezerv Turecka.

Výzvy k ukládání zlata do bank, kde by bylo i úročeno (v lirách) na obyvatelstvo nezapůsobily.  Turecké noviny Sözcü napsaly, že vládá nyní plánuje nařídit zlatníkům uložit minimálně půl kila zlata do státních bank. To by mělo státu přinést zhruba miliardu dolarů. Již v minulosti musely všechny komerční banky přesunout uložené zlato do centrální banky, která ho započítává do státních rezerv. Celkem 527 tun tak tvoří třetinu měnových rezerv Turecka.

(rek)