Zlato (oz) / USD
1 601,87
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
37 037,76
0,00 %
EUR / USD
1,08
0,00 %
USD / CZK
23,12
0,00 %
Zlato
Turecko jako globální záškodník

Venezuelský prezident Nicolás Maduro nelegálně vyváží tuny zlata do Turecka s cílem zachránit kolabující ekonomiku. S tímto tvrzením přišel jamajský deník The Gleaner.

Madurova vláda v posledních měsících údajně odeslala více než 21 metrických tun zlata převážně do Turecka, a to bez souhlasu Národního shromáždění kontrolovaného opozicí. Foto: iStock

Jeden z úředníků amerického ministerstva financí Marshall Billingslea, specialista na financování terorismu, měl uvést, že Maduro doslova rabuje zlato své země. Podle jeho nové strategie, má vzácný kov v příjmech Venezuely nahradit selhávající státní ropnou společnost PDVSA.

Madurova vláda v posledních měsících údajně odeslala více než 21 metrických tun zlata převážně do Turecka, a to bez souhlasu Národního shromáždění kontrolovaného opozicí. „Zlato je ze země vyváženo bez obvyklých záruk, které by zajistily, že finanční prostředky jsou evidovány jako národní bohatství,“ cituje deník Billingslea.

Venezuela se potýká s hospodářskou krizí, která je poznamenána hyperinflací. Ta obyvatelům zdražuje potraviny a léky až na samu hranici dostupnosti. Produkce PDVSA klesá, což kritici přisuzují téměř dvěma desetiletím špatného hospodaření a korupce pod socialistickými vládami.

K tomu Bílý dům sankcionuje desítky vrcholných představitelů Venezuely, včetně Madura. Spolu s dalšími ekonomickými opatřeními mají prý napomoci k návratu demokracie v jihoamerické zemi.

Kde končí venezuelské zlato?

Z Turecka však začaly přicházet dotované balíčky potravin, na nichž závisí přežití milionů venezuelských rodin. Billingslea však tento potravinový program označil za „korupční schéma“. Venezuelské velvyslanectví ve Washingtonu na dotazy americké tiskové agentury Associated Press, které si chtělo slova amerického představitele ověřit, neodpovědělo.

Ministr Victor Cano v červenci oznámil, že Venezuelská centrální banka začala zlato, které kupuje od svých těžařů, rafinovat v Turecku. Cano prohlásil, že Venezuela už neposílá své zlato do Švýcarska, ale do spojenecké země, kde neexistuje riziko, že by bylo podle mezinárodních sankcí zadrženo. Kde vyčištěné zlato končí není známo.

Turecko samo tak podle mezinárodního tisku porušuje sankce uvalené na Venezuelu. Není to ovšem první případ. Podobně kupčilo Turecko se zlatem i s Íránem v době, kdy podléhal ekonomickému bojkotu kvůli svému jadernému programu.

(rek)