Zlato (oz) / USD
1 935,60
0,52 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Turci státu příliš nevěří

Po plamenných výzvách vládních představitelů i prezidenta, navzdory nabídce ministerstva financí na úročené uložení zlata ve státních depozitech, si Turci většinu zlata, které mají schované na horší časy, ponechali pro jistotu doma. Odhaduje se, že Turci mají „pod matracemi“ schovaných 2500 až 5000 tun zlata v hodnotě sto až dvě stě miliard dolarů, uvedl deník Hürriyet. To znamená až desetinásobek zlata, jež drží turecká centrální banka.

Turci mají „pod matracemi“ schovaných desetinásobek zlata, jež drží turecká centrální banka. Foto: iStock

Loni se s pomocí státní propagandy podařilo od obyvatelstva získat zhruba 75 tun zlata, podle deníku Hürriyet asi 1,5 procenta z odhadovaného množství, které má sloužit k podpoře tureckého finančního systému. V roce 2016 do turecké státní pokladny takto přibylo 60 tun zlata. Je očividné, že Turci své měně příliš nevěří. Podle úřadů nyní vláda pracuje na nových plánech, které by toto množství výrazně zvýšily.

„Turci mají dlouhou tradici v ukládání úspor do zlata, aby tak ochránili svůj majetek. Vláda i banky se proto pokoušely přesvědčit národ, aby své zlato buď státu prodal, nebo ho alespoň uložil do bank, aby tak podpořil devizové rezervy státu, které jsou na velmi nízké úrovni,“ napsal Hürriyet.

Zlato je jistota

Od roku 2011 Turecko umožnilo střadatelům ukládat do bank zlaté mince a šperky, které pak započítávalo do oficiálních rezerv centrální banky. V roce 2016 vláda nařídila komerčním bankám, aby zlato klientů, jež mají ve svých trezorech, přemístily do centrální banky a rovněž toto zlato se započítává do devizových rezerv státu. Od října roku 2017 začalo ministerstvo financí v pokračujícím úsilí o zastavení poklesu hodnoty turecké liry vydávat i zlaté státem garantované dluhopisy.

Po všech těchto šarádách vykazovala turecká centrální banka podle údajů Mezinárodního měnového fondu k prvnímu prosinci 2017 zlaté rezervy ve výši 525,8 tuny, což je dvanáctý největší zlatý poklad na světě, ale tvoří pouhých 18,3 procenta celkového objemu devizových rezerv státu.

Stále to nestačí

Generální ředitel společnosti Istanbul Gold Refinery Ayşen Esen řekl agentuře Reuters, že rok 2017 se vyznačoval obrovským dovozem zlata do země a zároveň vyjádřil naději, že v roce 2018 by to snad už mohlo být naopak. Esen také řekl, že o dosavadní růst zlatých rezerv centrální banky se zasloužila řada opatření, včetně akceptování zlata jako věřitelské záruky.

„To všechno ale nestačí,“ dodal. „Od vlády se nyní očekává, že se pokusí o další opatření, která by umožnila začlenit do finančního systému mnohem víc zlata, jež vlastní turecké domácnosti,“ cituje turecký deník Esena.

(rek)

Další z kategorie Zlato