Zlato (oz) / USD
1 905,49
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Tunová zlatá mince přesídlila do New Yorku

Australská mincovna Perth Mint se v úterý zapsala do historie burzy v New Yorku. Přestěhovala tam totiž největší zlatou minci na světě. Mince váží jednu tunu, jejíž hodnota se odhaduje na 45 až 50 milionů amerických dolarů, ačkoli nominální hodnota je jeden milion australských dolarů. Navíc je zapsaná v Guinessově knize rekordů jako největší mince světa.

Mince vyrobená v roce 2011 o ryzosti 99,99 procenta měří v průměru 80 cm a je 12 cm silná. Foto: perthmintbullion

Odhalení mince na Wall Streetu předznamenalo uvedení fondu perthské mincovny na burzu. Název titulu Perth Mint Physical Gold ETF naznačuje, že jde o zlatý fond, jehož cenné papíry budou stoprocentně kryty skutečným fyzickým zlatem. Fond je také první na světě ve vlastnictví státu. Většina zlata na krytí cenných papírů bude proto pocházet ze státní mincovny Perth.

Mince vyrobená v roce 2011 o ryzosti 99,99 procenta měří v průměru 80 cm a je 12 cm silná. Její gravírování navazuje na edici Červený klokan, jehož zobrazení minci dominuje.

Podle britských webových stránek Bullion By Post je její hodnota, bráno čistě podle váhy zlata, 40 milionů amerických dolarů (zhruba 907 milionů korun). „Vzhledem k tomu, že se jedná o světový unikát, bude její reálná cena mnohem vyšší,“ dodává web.

Další obr už nebude

V poslední době však byla slavnější kanadská mince Javorový list, která váží 100 kg a která má nominální hodnotu milion kanadských dolarů. V roce 2007 jich bylo vyrobeno celkem šest. Skutečného věhlasu se jedna z nich dočkala až po deseti letech, kdy byl exemplář soukromého majitele odcizen z výstavy mincí v berlínském Bode muzeu.

Policie čtveřici zlodějů sice dopadla, usvědčila a poslala do vězení, ale stokilovou minci se už najít nepodařilo. Má se za to, že mince byla rozlámána a roztavena krátce po loupeži a pravděpodobně už nikdy nebude znovu vyrobena. Mince měřila 53 cm v průměru a byla 3 cm vysoká. Je také vedena v Guinessově knize rekordů kvůli téměř absolutní čistotě zlata (999,99/1000). 

(rek)

Další z kategorie Zlato