Zlato (oz) / USD
1 981,85
0,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Trumpova volba oživuje zlatý standard

Oba kandidáti prezidenta Donalda Trumpa na uvolněná místa v radě guvernérů centrální banky Stephen Moore a Herman Cain by měli rádi dolar směnitelný za zlato. Podle agentury Bloomberg právě tento jejich postoj ke zlatu ukazuje, jak daleko oba jsou mimo hlavní proud.

Kandidáti prezidenta Donalda Trumpa na uvolněná místa v radě guvernérů centrální banky Stephen Moore a Herman Cain by měli rádi dolar směnitelný za zlato. Foto: iStock

„Obnovení zlatého standardu by byl špatný nápad,“ píše Bloomberg. V roce 2012 zjistil průzkum University of Chicago mezi předními ekonomy, že 34 procent z nich se zlatým standardem nesouhlasí a 66 procent nesouhlasí silně.

John Maynard Keynes, světec levicových ekonomů, nazval zlato barbarskou relikvií. Milton Friedman, jeho protějšek napravo, řekl, že zlatý standard pro dolar „není proveditelný, protože víra a přesvědčení, které k tomu jsou zapotřebí, už neexistují“.

Trump během své prezidentské kampaně v roce 2016 řekl: „Obnovit zlatý standard by bylo velmi těžké, ale bylo by to úžasné. Měli bychom mít standard, na kterém bychom mohli založit naše peníze. “

„Šokující“ kandidáti

Trumpův výběr nových centrálních bankéřů Bloomberg a další zpravodajská média označují jako šokující. Trump hodlá nominovat Hermana Caina, bývalého generálního ředitele řetězce Godfather’s Pizza. Cain v roce 2012 usiloval o republikánskou prezidentskou nominaci. Propagoval plán 9-9-9, který by nahradil větší část daňového systému jednotnou devítiprocentní daní z prodeje, příjmu fyzických i právnických osob.

Cain je pro zlato všemi deseti. V článku pro Wall Street Journal v roce 2012, poté, co se vzdal prezidentské kandidatury, zčásti kvůli obviněním ze sexuálního obtěžování, napsal: „Zlato je pro rozhazovačné politiky jed. Pro vlády je jako sluneční svit nebo česnek pro upíry.”

Zlatý standard jako uzda

Moore, který má magisterský titul v ekonomii, je menším fandou zlata než Cain. V roce 2015 uvedl, že by raději dolar zafixoval vůči koši komodit, než jen vůči zlatu. Ale zlatý standard by podle něj byl mnohem lepší než to, co máme teď.

Jedním z často používaných argumentů pro zlatý standard je, že brání vládám v tištění velkého množství papírových peněz na splácení dluhů. Nyní používané papírové měny mají hodnotu jen proto, že to říkají vlády. Podle zlatého standardu by mohly být papírové peníze kdykoli vyměněny za fyzické zlato. Pokud jste vládě nedůvěřovali, nebo jste se obávali ztráty hodnoty peněz, mohli jste požádat o jejich výměnu za zlato.

Zlatý standard jako brzda

„Člověk nemusí být doktor filozofie, aby neviděl problematičnost argumentů nepřátel papírových peněz. Kdyby jejich kritici měli pravdu, zažíval by svět hyperinflaci už teď, protože vlády přece mají tiskařské stroje. Jenže opak je pravdou. Největší centrální banky ani nedokáží zvýšit inflaci na požadovaná dvě procenta. Takže pokud se něco stane, zdá se, že největším rizikem je totální deflace,“ argumentuje Bloomberg Businessweek.

Trumpovi noví kandidáti pro Fed jsou výhrou pro ty, kteří si myslí, že Nixon udělal velkou chybu, když zrušil zlatý standard. Ale je i hodně znepokojených. Držitel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman napsal: „Myslel jsem, že Trump nemohl pro centrální banku vybrat nikoho horšího, než je Stephen Moore. Leč zdá se, že jeho vynalézavost nelze nikdy podcenit,“ reagoval na nominaci Hermana Caina.

(rek)

Další z kategorie Zlato