Zlato (oz) / USD
1 526,24
0,02 %
Zlato (oz) / CZK
35 401,82
0,15 %
EUR / USD
1,12
0,17 %
USD / CZK
23,20
0,17 %
Zlato
Trump zdražil zlato

Po půstu opět růst. Cena zlata v pátek odstartovala na raketový pohon obchodního napětí poté, co začala platit zvýšená cla na dovoz čínského zboží do USA v hodnotě 200 miliard dolarů.

Cena zlata v pátek odstartovala na raketový pohon poté, co začala platit zvýšená cla na dovoz čínského zboží do USA. Foto: iStock

Zlato, které v minulých týdnech propadlo na nejnižší úroveň od konce prosince, zdražilo o téměř 1,6 procenta na 1286 dolarů za troyskou unci.

Zvýšení cel platí od pátečního rána navzdory jednáním mezi USA a Čínou, která slibovala brzkou dohodu. K té však nedošlo a pohár trpělivosti amerického prezidenta Donalda Trumpa přetekl.

Podle Pekingu to vyvolalo zbytečný nárůst napětí, protože obě strany v rozhovorech hodlají pokračovat, uvedla agentura Reuters.

Po čtvrtku se obchodní dohoda blíží kolapsu, konstatovala Reuters. „Určitá míra nejistoty ohledně obchodní dohody mezi USA a Čínou stále existuje,“ uvedl ekonom National Australian Bank John Sharma. Podle něj má zlato tendenci klesat, ale nyní se mu zdá, že jeho cena stoupá jen kvůli “oportunistickým nákupům“.

(rek)