Zlato (oz) / USD
1 517,16
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
35 614,43
0,00 %
EUR / USD
1,10
0,00 %
USD / CZK
23,47
0,00 %
Zlato
Trump povolal do boje centrální banku

Růst ceny zlata nad hranici 1300 amerických dolarů za troyskou unci se zastavil, protože světové akcie se zotavily z propadu vyvolaného eskalujícím obchodním napětím mezi USA a Čínou. Drahý kov v pondělí sice cenu 1300 dolarů překonal a dosáhl měsíčního maxima, investoři s averzí k riziku se však již oklepali a opustili svá bezpečná investiční útočiště.

Optimismus přebarvil indexy do zelených čísel. Foto: iStock

Přispělo k tomu paradoxně vyšší čínské clo na četné zboží z USA následované uklidňujícími slovy amerického prezidenta Donalda Trumpa směrem k Číně. Americký prezident v úterý oživil očekávání, že obchodní dohoda mezi Washingtonem a Pekingem je stále možná. Prohlásil totiž, že se těší na „výjimečně plodné setkání“ se svým čínským protějškem na summitu G20, jenž proběhne příští měsíc.

Trhy mají rády, když je ve vztazích jasno. A v tom jim prezidentův komentář zmírňující napětí v obchodní válce vyhověl. Světové akcie tak znovu postoupily o schůdek výš. „Čínské burzovní indexy Shanghai Composite a Shenzhen Component i další významné indexy v Asii šly nahoru,“ konstatoval server Investing.com. Optimismus se tak přes Evropu přelil i do USA, kde se drtivá většina indexů přebarvila do zelených čísel.

Trump na Twitteru rovněž napsal, že příštím krokem Číny pravděpodobně bude snížení úrokových sazeb, a proto vyzval americkou centrální banku, aby učinila totéž a pomohla USA vyhrát obchodní válku.

„Čína teď bude do svého systému pumpovat peníze a pravděpodobně sníží úrokové sazby jako vždy, když se do takové situace dostane a začne ztrácet. Kdyby se teď do boje pustil i Federální rezervní systém (centrální banka – pozn. red.), bylo by po zápase a vyhráli bychom! V každém případě chce Čína dohodu!“ cituje Trumpa Investing.com.

(rek)