Zlato (oz) / USD
1 502,89
0,28 %
Zlato (oz) / CZK
34 924,08
0,29 %
EUR / USD
1,11
0,03 %
USD / CZK
23,24
0,01 %
Zlato
Trhy padají, zlato ještě váhá

Všechny trhy padají s výjimkou zlata, které získává, ale jen okrajově v souladu s poklesem dolarového indexu. Dolar jde také dolů, stejně jako akcie obecně. Dokonce i bitcoin vykazuje ostré ztráty. Základy pro třpytivou budoucnost žlutého kovu jsou teď možná mezi všemi drahými kovy nejstabilnější.

Roční výnos zlata bude pravděpodobně záporný, v lepším případě minimální. Ale jakýkoli otřes na trzích může výnos zlata vylepšit. Foto: iStock

U zlata to letos dlouho vypadalo na převis nabídky nad poptávkou, ale zdá se, že se jednalo pouze o snahu papírového zlata (cenné papíry podložené zlatem) zabránit růstu ceny zlata před dlouho očekávaným poklesem amerických akcií a bitcoinu.

„Je pravděpodobné, že už brzy zjistíme, zda se trvalý pokles trhů skutečně blíží, leč burzovní indexy Dow Jones, S&P a NASDAQ se chovají tak nervózně, že může také jít jen o krátkodobý propad,“ spekuluje Lawrie Williams, expert londýnského obchodního domu se zlatem Sharps Pixley.

Co se týče bitcoinu, několik týdnů pohodlně sídlil v rozmezí 6500 až 7000 dolarů bez své obvyklé volatility, avšak v posledních dvou obchodních dnech zlevnil o víc než 1000 dolarů a pravděpodobně bude dál klesat ke 4000 dolarů. Kde jsou ty časy, kdy se na konci roku 2017 euforické obchodování s bitcoinem vyšplhalo na téměř 20 000 dolarů.

Z menších kryptoměn bylo postiženo ethereum, které se po dlouhé době na 200 dolarech obchoduje mezi 150 až 160 dolary. Na začátku roku to však bylo přes 1250 dolarů. Stejně jsou na tom prakticky všechny menší virtuální měny. „Nebyl bych vůbec překvapen, kdybych během několika měsíců viděl další podstatné pády s tím, že bitcoin klesne pod 1000 dolarů a menší kryptoměny téměř na nulu,“ píše Williams ve svém komentáři.

Ale co zlato?

Roční výnos zlata bude pravděpodobně záporný, v lepším případě minimální. Ale jakýkoli otřes na trzích může výnos zlata vylepšit. „Pokud je zlato v něčem, co vypadá jako globální recese, je investiční poptávka sice chabá, ale obecný růst bohatství – zejména v zemích s tradičně silnými nákupy zlata, jimiž jsou Asie a Střední východ – by měl celosvětovou poptávku udržet. V dlouhodobém výhledu jsme vždy dávali najevo, že zlato má pozitivní budoucnost, zdá se však, že až příliš dlouho čekáme na naplnění,“ píše komentátor firmy Sharps Pixley.

Stále se totiž domnívá, že do konce roku dojde ke skoku ceny zlata nahoru. Nahrává tomu fakt, že očekávané zvýšení úrokových sazeb v USA je nyní ve hvězdách, takže by k tomu skutečně do konce roku mohlo dojít. „Musíme počkat a uvidíme,“ končí svou úvahu střídmě Lawrie Williams.

(rek)