Zlato (oz) / USD
1 885,83
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 536,18
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,00 %
USD / CZK
23,09
0,00 %
Zlato
Trh brzy vyšplhá zpět ke 2000 dolarů za unci

Burzovní spekulace dosáhla 1. září na cenu zlata 1978,90 USD za unci v prosinci, což je nejvyšší vypořádání od 18. srpna. Zlato se však během dne obchodovalo i za 2001,20 USD. Trh se podle Carla Alberta De Casy, hlavního analytika společnosti ActivTrades, snaží znovu dostat na úroveň 2000 dolarů a atakovat nedávná historická maxima.

Fyzická poptávka zůstává živá, drobní investoři se při získávání žlutého kovu připojují k centrálním bankám a institucionálním investorům. Foto: iStock

„Nejaktivnější futures (burzovní opce) na nákup zlata ale dosáhly 6. srpna rekordního vypořádání 2069,40 dolarů,“ připomíná server MarketWatch. „I přes pokračující vzestup amerických akciových indexů cítí investoři potřebu zvýšit podíl zlata ve svém portfoliu pro případ nových turbulencí na akciových i měnových trzích,“ konstatoval De Casa.

Rozhodnutí Federálního rezervního systému USA změnit svůj měnověpolitický rámec tak, aby inflace mohla po delší období růst nad nebo pod svůj 2% roční cíl, oslabila dolar a otevřela prostor pro novou rallye zlata. Proti poklesu jmění se proto v USA začaly zajišťovat i penzijní fondy, což není obvyklé.

Například Ohio Police & Fire Pension Fund, který spravuje 16 miliard dolarů, schválil 5% alokaci zlata, aby pomohl diverzifikovat své portfolio a zajistit ho proti riziku inflace. „Tah OP&F přichází v době, kdy se zlato vyšplhalo na historické maximum a oslovuje širší základnu penzijních fondů, pojišťovacích společností a specialistů na soukromé bohatství,“ komentoval situaci americko-český web GoldSeek.

„Největší zranitelností zlata je korekce na akciovém trhu, která by mohla vyvolat krátkodobý výprodej za účelem financování marží,“ řekl MarketWatch Ross Norman, výkonný ředitel poskytovatele informací o drahých kovech Metals Daily. „Fyzická poptávka zůstává živá, drobní investoři se při získávání žlutého kovu připojují k centrálním bankám a institucionálním investorům.“

(rek)