Zlato (oz) / USD
1 280,27
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
28 807,25
0,00 %
EUR / USD
1,15
1,57 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Těžba zlata klesá

Úvahy Franka Holmese, generálního ředitele a investičního šéfa společnosti US Global Investors, bere svět vážně. Jeho poslední komentář k situaci na trhu se zlatem proto i my nyní v silně zkrácené verzi přinášíme. US Global Investors spravuje majetek ve výši tři čtvrtě miliardy dolarů.

Klesající trend těžby zlata je vidět všude kolem, zejména u velkých producentů. Foto: iStock

„Zlato zakončilo minulý týden mírným poklesem, poprvé za tři týdny. Vypadá to, jako by investoři poté, co se ve středu žlutý kov přiblížil k hranici 1360 dolarů, vybírali koncem minulého týdne nějaké zisky. Přesto stále věřím, že zlato by mohlo v letošním roce stát 1500 dolarů za troyskou unci na základě rostoucích spotřebitelských a výrobních cen, které jsou podle mého názoru stále podhodnocené,“ uvedl Holmes.

Ed Yardeni ve svém nedávném příspěvku na blogu poukázal, že slovo „inflace“ se během posledního setkání FOMC (měnový výbor centrální banky USA) objevilo 106krát, což znamená, že se členové výboru stále víc znepokojují rostoucími inflačními tlaky.

Zdrojů zlata ubývá

Nedávné zprávy také naznačují, že výroba zlata zpomaluje, což by mohlo držet ceny dlouhodobě. Rozpočty na průzkumy nových ložisek se od roku 2012, po pádu rekordních cen zlata, výrazně snižují a stále častěji se dozvídáme, že nových zdrojů se objevuje stále míň a jejich velikost rovněž bývá mnohem menší.

Podívejte se na klesající čtvrtletní produkci firmy Barrick Gold, největšího těžaře zlata na světě. Podle předběžných výsledků za první čtvrtletí vykutal Barrick z 10 projektů celkem 10,5 milionu uncí (unce – 31,3 g). To je sice jen dvouprocentní pokles meziročně, ale polovina toho, co se těžilo před sedmi lety. Barrick Gold zaznamenala nejhorší čtvrtletní výkon za 16 let.

Také Peking pod tlakem politiky ochrany životního prostředí omezil výrobu zlata. A přispívá tak ke klesajícímu trendu těžby zlata, který vidíme všude kolem, zejména u velkých producentů. Těžba v Číně se v prvním čtvrtletí meziročně snížila o tři procenta, a to celý předchozí rok zaznamenal pokles o šest procent.

Poptávka stoupá

Zatímco někteří investoři mohou považovat nižší produkci za znepokojivou, jiným to nepochybně připomíná, že zlata je omezené množství, což je jeden z mnoha důvodů, proč je po staletí tak ceněno. Jak jsem napsal předtím, je pravděpodobné, že ovoce z nízkých větví se již otrhalo, což znamená, že těžit se bude míň a stát to bude víc. Nabídka už nebude jako kdysi.

A přitom poptávka stále stoupá. Nejenže obyvatelé Indie, Číny, Turecka a dalších zemí mají silnou kulturní vazbu na zlato, což je doslova posedlost, která se s rostoucími příjmy ještě zvětšuje. Žlutý kov také dál hraje zásadní roli jako „diverzifikátor portfolia v dobách ekonomické a politické nejistoty.“

Originál článku v plném znění zde.

(rek)