Zlato (oz) / USD
1 819,51
0,10 %
Zlato (oz) / CZK
38 971,38
0,13 %
EUR / USD
1,14
0,08 %
USD / CZK
21,42
0,23 %
Zlato
Těžaři zlata by podle analytiků měli investovat 37 miliard amerických dolarů

Těžaři zlata by měli v příštích pěti letech investovat do projektů 37 miliard USD (880 miliard Kč), aby udrželi těžbu na výši z roku 2019 a zabránili tak tomu, že dodávky zlata budou v příštích letech klesat. Uvedla to ve své zprávě konzultační společnost Wood Mackenzie.

Bez nových investic bude těžba zlata klesat, protože teprve rozjednané projekty budou pravděpodobně zpožděné kvůli upřednostňování dalších projektů a změnami možností. Foto: iStock

V posledních několika letech nebyl zaznamenán žádný významný objev nového ložiska zlata. Těžaři se proto museli uchýlit k fúzím a akvizicím, aby si rozšířili a udrželi ubývající zásoby zlata. To však nebude stačit k tomu, aby zabránili hrozícímu poklesu produkce pro toto odvětví jako celek, uvedl šéf týmu pro výzkum zlata ve Wood Mackenzie Rory Townsend.

Bez nových investic bude těžba zlata klesat, protože teprve rozjednané projekty budou pravděpodobně zpožděné kvůli upřednostňování dalších projektů a změnami možností. Odvětví musí do roku 2025 spustit těžbu osmi milionů uncí, tedy 262 tun, aby zůstala celková těžba na výši z loňského roku. To odpovídá zhruba 44 projektům. Wood Mackenzie přitom identifikovala kolem 260 projektů, do kterých je podle ní možné investovat.

Investoři upřednostňují oblasti, které jsou „přátelštější k těžbě“, jako Ghana, před zeměmi, jako je Jihoafrická republika, která má problémy kvůli nejistému dalšímu vývoji regulace, stávkám a výpadkům energie. Investice tak nebrzdí nedostatek zlata, ale skutečnost, že investoři hledají místa, kde je pro ně výhodnější uložit kapitál, upozornil Townsend.

Ceny zlata se nyní pohybují nad 1700 USD za troyskou unci (31,1 gramu) a jsou blízko nejvyšší hodnoty od roku 2012, napsala agentura Reuters.

(ČTK)