Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Těžař zlata Endeavour koupí za 2 miliardy USD konkurenta Teranga

Těžařská společnost Endeavour Mining zaměřená na západní Afriku koupí společnost Teranga Gold za zhruba dvě miliardy USD (44,6 miliardy Kč). Firma, která tímto spojením vznikne, bude patřit mezi deset největších těžařů zlata na světě a bude největším producentem zlata v západní Africe.

Průměrná roční těžba nové firmy by měla činit více než 1,5 milionu troyských uncí (46 655 kg). Foto: endeavourmining.com

Dohoda se uskuteční formou výměny akcií. Akcionáři firmy Teranga za každou svoji akcii získají 0,47 akcie firmy Endeavour. Akcionáři firmy Endeavour budou vlastnit ve sloučené firmě podíl 66 procenta a akcionáři Terangy zbývajících 34 procent. Sloučená skupina pak bude v příštím roce usilovat o vstup na londýnskou akciovou burzu.

Průměrná roční těžba nové firmy by měla činit více než 1,5 milionu troyských uncí (46 655 kg). Stane se největším těžařem zlata v Burkině Faso, Senegalu a Pobřeží slonoviny. Ve vlastnictví má také několik projektů na rozvoj těžby v západní Africe. Dohoda má být dokončena v prvním čtvrtletí příštího roku.

Podle agentury Reuters je dohoda průlomem pro roztříštěný sektor zlata. Je také úspěchem pro Endeavour, jehož loňský pokus o větší fúzi, s firmou Centamin zaměřenou na Egypt, zkrachoval.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato