Zlato (oz) / USD
1 275,46
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
29 150,35
0,12 %
EUR / USD
1,12
0,11 %
USD / CZK
22,85
0,12 %
Zlato
Tchajwanská centrální banka: Ještě to nebylo dno

Cena zlata se pravděpodobně v polovině příštího roku bude zvyšovat uvedla tchajwanská centrální banka Bank of Taiwan. Cena se už od pátku předminulého týdne pohybovala pod 1200 dolary za troyskou unci, což znamenalo pokles šestý měsíc v řadě. Pak ale vystřelila nahoru.

Yang očekává, že americká centrální banka v příštím roce zvýší úrokové sazby třikrát, což by mohlo vést k poklesu amerických akcií a k rychlému růstu ceny zlata. Foto: iStock

Terry Yang, náměstek generálního ředitele oddělení drahých kovů Bank of Taiwan, to označil za nejdelší souvislý pokles v historii. A podle jeho názoru to ještě není dno. Cena zlata by prý mohla otestovat hranici 1160 dolarů.

„Cena zlata se do konce letošního roku bude pravděpodobně pohybovat v rozmezí 1160 až 1235 dolarů za unci,“ cituje bankéře tchajwanský server Taipei Times.

Důvody jsou obecně známy a uvádí je i Yang. Cena zlata klesla především kvůli silnému americkému dolaru, který způsobil, že vzácné kovy jsou pro držitele jiných měn dražší.

Navíc investoři sázejí na růst výnosů amerických dluhopisů a robustní akciový trh v USA, který odvádí investory od zlata.

Zvyšování úroků nahrává zlatu

Yang očekává, že americká centrální banka v příštím roce zvýší úrokové sazby třikrát, což by mohlo vést k poklesu amerických akcií a k rychlému růstu ceny zlata. Leč až do poloviny příštího roku by se cena zlata zvyšovat neměla, protože obvykle trvá nejméně šest měsíců, než se dopad vyšší úrokové sazby vyčerpá.

Vzhledem k tomu, že lokální akciový trh postihly důsledky obchodního napětí mezi USA a Čínou, investoři by podle Yanga mohli zvážit zajištění zlatem, jak to už mnozí investoři ze střední třídy na rozvíjejících se trzích udělali, informuje Taipei Times.

(rek)