Zlato (oz) / USD
1 914,37
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Tažení za fair-trade se zlatem vyslyšeli už i velcí hráči

Jan Spille se za průkopníka nepovažuje. Přitom v roce 2003, jakmile dokončil patřičnou odbornou školu, si otevřel v Hamburku zlatnictví. „Už tehdy jsem věděl přesně, co chci. Proč by se měl fair-trade (FT) omezovat výhradně na banány, kávu či textil?

„Čisté“ zlato tvoří jen zlomek produkce. Loni se vytěžilo 3 300 tun, označení FT neslo jen 200 z nich. Foto: info.fairtrade.net

Nelenil jsem a vyrazil objíždět přes půl světa doly, odkud jsem nakupoval. Na některých místech jsem se v šoku přesvědčil, v jak bídných podmínkách si lidé vydělávají na živobytí – sedm dní v týdnu, dvanáct hodin denně,“ svěřil se týdeníku Der Stern. 

Jako umanutý si šel za svým. Uspěl, protože v roce 2010 dosáhl toho, že organizace Fairtrade Deutschland začala udělovat oficiální certifikáty v klenotnickém sektoru jako označení pro spravedlivý, bezpečný a k lidem i přírodě šetrný způsob těžby zlata. 

Ke Spillemu a jeho 14 zaměstnancům přicházejí zejména snoubenci. „Zaměřuji se výlučně na prsteny na zásnuby a svatby, čemuž jsem přizpůsobil i několik vlastních kolekcí,“ vysvětluje. 

Zákazníci se mění. Zajímá je nejen cena, ale i původ

Hamburského zlatníka těší, že stále víc zákazníků se zajímá nejen o tvar, barvu, povrch a cenu jeho skvostů, ale také o to, za jakých okolností se decentní, mistrovská a nepomíjivá krása na jejich prstech zrodila. Bývají ochotni si za dobrý pocit připlatit. 

„Deset procent za označení FT, až dvacet pět procent za regionální původ,“ objasňuje Spille. Hlouběji do peněženky už sahá nejen německá klientela, ale také kupci ze zahraničí, obzvlášť z Ruska a z bohatých arabských zemí kolem Perského zálivu. Spille vypočítává, že peníze poslouží přínosné věci: horníci pobírají vyšší mzdy, mají pevné smlouvy, lékařskou péči, do podzemí nesmějí děti, zaměstnavatelé navíc spolufinancují školy i nemocnice. 

První vlaštovky jaro dělají

Thomas Hentschel, geograf na univerzitě v kolumbijském Mendellínu a současně šéf německé firmy Projekt-Conslut, už 35 let podporuje malé zlaté doly v andských zemích. „Občas si připadám jako v boji s větrnými mlýny. Jen v Kolumbii pochází ze zločineckého prostředí třetina zlata. Bývá velice obtížné zabránit tomu, aby takové zboží proniklo na legální trh. Až sto milionů lidí přímo, či nepřímo závisí na drobné těžbě, “ připouští. 

Spille však své snažení nepřeceňuje. Ví, že „čisté“ zlato tvoří jen zlomek produkce. Loni se vytěžilo 3 300 tun, přičemž označení FT neslo jen 200 z nich. Neskrývá však uspokojení z toho, že se blýská na lepší časy. Postupně se totiž přidávají velcí, dokonce i ti největší hráči na trhu. Chopard už loni ohlásil, že používá jen FT zlato, a Gucci tak chce učinit do konce letošního roku. 

(plk)

Další z kategorie Zlato