Zlato (oz) / USD
1 776,70
0,34 %
Zlato (oz) / CZK
38 236,24
0,20 %
EUR / USD
1,20
0,10 %
USD / CZK
21,52
0,14 %
Zlato
Taktovku nad zlatem převezme Fed

Trhy už jasně počítají s vítězstvím Joea Bidena, tedy s vládním utrácením nově natištěných dolarů, což by mělo americkou měnu oslabovat. Investoři proto opouštějí dolar jako oázu jistoty a vrhají se na akcie, a jak ukazuje cena zlata, i na tento kov. Klíčové tedy není vítězství Trumpa nebo Bidena, ale to, co signalizuje americká centrální banka (Fed).

Klíčové tedy není vítězství Trumpa nebo Bidena, ale to, co signalizuje americká centrální banka (Fed). Foto: iStock

„Předseda Fedu Jerome Powell otevřel dveře dalším nákupům dluhopisů v nadcházejících měsících a uvedl, že je zapotřebí větší fiskální a měnové podpory, protože rostoucí infekce covidu-19 neumožňuje hospodářské oživení. Fed drží úrokové sazby téměř na nule a na svém zasedání, které skončilo ve čtvrtek, potvrdil měsíční tempo nákupu dluhopisů za 120 miliard dolarů,“ uvedla agentura Bloomberg.

Zlato si to namířilo k největšímu týdennímu zisku za víc než tři měsíce. O 2,6 % jen ve čtvrtek a 3,6 % v uplynulém týdnu. Nejspíš se jedná o zajištění proti očekávané inflaci způsobené bezprecedentním tiskem peněz centrálními bankami.

„Demokrat v Bílém domě by znamenal oslabení dolaru kvůli dodatečným výdajům,“ uvedla analytička StoneX Rhona O’Connellová pro agenturu Reuters. „Slabší dolar však nemusí nutně odrážet ztrátu důvěry nebo cokoli jiného, je to spíš otázka toho, co trhy očekávají od Bidenova prezidentství.“

Pro Čechy zlato zatím nezdražilo, protože růst jeho dolarové ceny vyvažuje posilování koruny, nebo chcete-li, oslabování dolaru. Důraz je třeba klást na slovo zatím, protože dolarová cena v pátek neustále stoupala.

Utrácení zřejmě přibrzdí Senát

Analytici se shodují, že Biden podpoří větší stimulační opatření než Trump, ale je tu ještě šance, že v Senátu vyhrají republikáni, kteří by mohli Bidenovu fiskální politiku potlačit. K většině jim v době psaní tohoto článku chyběla tři křesla a v průběžním sčítání k nim měli blíž než demokraté. Jenže volba je dvoukolová, takže konečný výsledek nebude znám tak brzy jako u prezidentských voleb.

S rozděleným a rozhádaným Kongresem, který zkomplikuje spolupráci obou stran na fiskální stimulaci, může investor pohodlně očekávat, že Fed převezme kontrolu nad dalším vývojem a zvýhodní nákup aktiv. Jisté je, že ekonomika bude ještě větší podporu potřebovat, protože šíření koronaviru se nezpomaluje a mnozí očekávají, že se situace ještě zhorší. 

(rek)