Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Také Ekvádor navýšil rezervy zlata

Také jihoamerický Ekvádor se připojil k zemím, které navýšily své zlaté rezervy. Jak uvedla centrální banka zvýšil Ekvádor po dokončení rafinace 4,98 tuny vzácného kovu ve Švýcarsku svou mezinárodní měnovou rezervu o 235 milionů dolarů. To otevírá možnosti pro budoucí finanční operace, potvrdila centrální banka agentuře Prensa Latina.

Podle dat Světové rady pro zlato by ekvádorský zlatý poklad měl vážit 16,9 tuny. Foto: iStock

Generální ředitelka této instituce Veronica Artolaová na tiskové konferenci vysvětlila, že v posledních letech bylo investováno 211,79 milionu dolarů.

Nákup zlata proběhl u 102 malých těžařů legálně certifikovaných v různých oblastech země. Shromážděné zlato pak vydalo 160 tisíc trojských uncí certifikovaného jemného měnového zlata.

„Tento proces představuje institucionální a národní milník, protože nejen došlo ke zvýšení měnových rezerv zlata v zemi, ale tento proces také umožňuje sestavit novou rozvahu banky, generovat pozitivní zprávu mezinárodnímu společenství a dál posilovat dolarizaci,“ zdůraznila Artolaová.

Dvojnásobek zlata

Ve zprávě agentury Prensa Latina ovšem chybí údaj o celkové výši zlatých rezerv Ekvádoru, mimochodem třikrát větší země než je Česko. Podle dat Světové rady pro zlato by ekvádorský zlatý poklad měl vážit 16,9 tuny, tedy dvojnásobek váhy českého zlatého pokladu. To řadí zemi na 68. místo na světě.

Pokud se oněch necelých pět nově oznámených tun zlata ve statistikách teprve objeví, země by na světovém žebříčku poskočila o deset míst výš na úroveň Afghánistánu.

(rek)

Další z kategorie Zlato