Zlato (oz) / USD
1 493,08
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
35 041,45
0,00 %
EUR / USD
1,10
0,00 %
USD / CZK
23,47
0,00 %
Zlato
Také Bělorusko posílilo svůj zlatý poklad

Nejnověji se i Bělorusko přidalo k zemím, které v rámci dedolarizace začaly v minulém roce své devizové rezervy převádět do zlata. Zásobu zlata Národní banka Běloruské republiky loni navýšila o jednu tunu. Celkem tak podle jejího sdělení k 1. lednu 2019 vážil zlatý poklad země 41,2 tuny.

Podle údajů Mezinárodního měnového fondu by Bělorusko mělo mít o 5,5 tuny víc zlata, než přiznává. Foto: iStock

Podle informace Belarusian Telegraph Agency (Belta) jsou zlaté rezervy uloženy ve formě bankovních zlatých cihel v centrální bance a jsou součástí Státního fondu drahých kovů a kamenů Běloruska.

„Dostatek zlatých rezerv podporuje důvěru obyvatel i nerezidentů v národní běloruskou banku a schopnost vlády plnit své finanční závazky a řídit měnovou politiku,“ uvedla běloruská centrální banka.

„Drahé kovy je možné prodávat, vyměňovat nebo využívat v nejrůznějších obchodních dohodách, pokud taková potřeba vznikne. Rezervy jsou částečně uloženy v centrálním depozitáři národní banky, z části pak na účtech a vkladech v zahraničí,“ dodává bez dalších podrobností agentura Belta.

Podle údajů Mezinárodního měnového fondu by Bělorusko mělo mít o 5,5 tuny víc zlata, než přiznává. Ze stejného zdroje vyplývá, že od ledna 2017 do poloviny minulého roku zásoba běloruského zlata vzrostla o víc než tři tuny a měla by tvořit 27,4 procenta devizových rezerv státu.

(rek)