Zlato (oz) / USD
1 954,41
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 258,09
0,00 %
EUR / USD
1,18
0,00 %
USD / CZK
22,13
0,00 %
Zlato
Tajemný pan S

Britská policie už od roku 2016 vyšetřuje gigantické praní špinavých peněz údajně známé osoby označované jako S, jež měla provozovat nelegální transakce mezi klenotnickou firmou z Londýna a šperkařskou společností z Bradfordu. Zprávu přinesl list Daily Mail.

Britská policie už od roku 2016 vyšetřuje gigantické praní špinavých peněz. Foto: iStock

Ředitel společnosti z Bradfordu byl zároveň viceprezidentem londýnské klenotnické firmy. Mezi roky 2013 a 2016 bylo vloženo na bankovní účet bradfordského šperkařství 266 milionů liber, což je bezmála osm miliard korun. Podle kamerových záznamů policie mezi lidmi, kteří peníze do Bradfordu doručovali, byli i trestaní zločinci.

Šetření rovněž odhalilo, že v letech 2015 až 2016 bylo do areálu pana S v centru Londýna dodáno přibližně 28 milionů liber (836 mil. Kč), jež poté cestovaly do klenotnické firmy v Bradfordu. Tyto částky byly použity na nákup zlata.

Dalších 46,7 milionu liber (1,4 mld.Kč) bylo později panem S z Bradfordu vyvedeno jinam. Společnosti pana S do roku 2017, kdy je začali vyšetřovat policisté z West Yorkshiru, nevedly žádné účetnictví, ani nebyly zaregistrovány v rejstříku firem.

Sbírání důkazů

Peníze vyplácené na osobní bankovní účet pana S jak od jeho londýnské firmy, tak od klenotnické společnosti Bradford, nebyly přiznány pro účely daně z příjmu, ani nebyly „zjevně spojeny s jakoukoli legitimní obchodní činností“. Muž známý pouze jako S byl jediným ředitelem společnosti, která je označována jako SC a která se zdála být zapojena do výroby drahých kovů, včetně zlata.

Dokumenty, které získal Daily Mail, rovněž uvádějí obrovský rozsah vyšetřování. Detektivové vyslýchali 29 lidí, prozkoumali 253 finančních účtů a 154 počítačů. Analýza mobilních telefonů a počítačů odhalila 30 tisíc položek, které bylo třeba prostudovat stejně jako 500 hodin kamerových záznamů. K soudu půjde 127 výpovědí svědků a 744 forenzních auditů.

Třetí rok sbírání důkazů

V roce 2018 bylo Nejvyšším trestním soudem (Old Bailey) zakázáno panu S disponovat s majetkem. Příkaz však byl zrušen počátkem letošního roku, když soudce zjistil, že policie včas nepředložila spis státnímu zastupitelství. Minulý měsíc se však zastupitelství obrátilo na Old Bailey, aby zákaz obnovil, což se také stalo.

Pan S, kterého britský deník označil jako obchodního magnáta, vyhlásil bankrot a dluží věřitelům 12 milionů liber (358 mil. Kč). V souladu s omezovacím příkazem zůstal jeho majetek zmrazen, aby bylo možné pohledávky splatit. Pan S je vyšetřován na svobodě. Dalších deset osob bylo propuštěno na kauci a dalších šest je ještě vyšetřováno.

(rek)