Zlato (oz) / USD
1 975,19
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
44 146,81
0,20 %
EUR / USD
1,18
0,13 %
USD / CZK
22,35
0,23 %
Zlato
Švýcarské banky nepochybují o dalším růstu ceny zlata

Analytici švýcarské banky UBS zvýšili svůj odhad ceny zlata ke konci letošního roku na 1800 dolarů za troyskou unci oproti dřívějším 1700 dolarům. Další vývoj ale odhadují jako stabilní v tom smyslu, že minimálně do pololetí příštího roku se prognóza na 1800 dolarech udrží. Domácí konkurent Credit Suisse je ve svých výpočtech poněkud odvážnější.

Zlato získává víc než drtivá většina českých bank nabízí na nejlépe úročených spořicích účtech za rok! Foto: iStock

Zlato podle jejich názoru obnovilo svůj hlavní růstový trend posílený o očekávaný pokles reálných výnosů desetiletých amerických dluhopisů, přičemž denně získává 0,42 procenta. To je víc než drtivá většina českých bank nabízí na nejlépe úročených spořicích účtech za rok!

„Žlutý kov se obchoduje na hodnotě téměř 1790 dolarů a stratégové Credit Suisse očekávají, že se zdražování zlata se pozastaví na ceně kolem 1796 až 1803 dolarů,“ komentuje švýcarskou zprávu odborný web FXStreet.

„Nová maxima budeme i nadále hledat nad 1921 dolary (dosavadní rekord v dolarech) s odporem na metě 2000 dolarů a pak někde v rozmezí 2075 až 2080 dolarů,“ uzavírají experti Credit Suisse.

Největší švýcarská banka UBS je ve svém výhledu opatrnější, protože neuvádí žádná konkrétní čísla: „V kratším časovém horizontu vidíme řadu nejistot, které pomohou zvýšit cenu zlata. Znovu opakujeme, že schopnost zlata zajistit ve druhém pololetí rizika, jako jsou americké volby, napětí mezi USA a Čínou a obavy z koronaviru a reakce centrálních bank na tyto tři fenomény potvrzují náš názor, že se růst do roku 2021 nezastaví.“

I podle Kanaďanů má zlato dobře fungovat

Od poloviny března zlato soustavně rostlo, až dosáhlo víceletých maxim kolem 1800 dolarů (v derivátech) a podle týmu komoditních analytiků filiálky torontské banky TD Securities by tento trend mohl růst světové ekonomiky ještě rozšířit.

„Velmi silná pozitivní reakce akciového trhu na údaje o pokesu nezaměstnanosti v USA přinejmenším zpočátku vytlačila víc kapitálu do rizikových aktiv na úkor zlata, avšak žlutý kov se vrátil zpět nad 1770 dolarů za unci a pravděpodobně bude dobře fungovat i ve třetím čtvrtletí.“

Dolar slábne a reálné úrokové sazby by se měly s očekáváním růstu inflace snižovat. „Navzdory silným údajům o zaměstnanosti (v USA) jsou mzdy nižší, trh práce je blízko minima a ekonomika bude ještě nějakou dobu fungovat pod svými možnostmi, což si v dohledné budoucnosti vyžádá obrovské fiskální stimuly financované na dluh a nízké úrokové sazby,“ specifikují analytici TD Securities.

Jejich pozitivní pohled na zlato podle bleskových zpráv FXStreet tak přetrvává a do konce roku 2021 počítají s cenovým vývojem žlutého kovu směrem ke 2000 dolarům za unci.

(rek)