Zlato (oz) / USD
1 771,14
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
38 088,08
0,19 %
EUR / USD
1,20
0,08 %
USD / CZK
21,50
0,22 %
Zlato
Švýcarské banky Credit Suisse a UBS radí: Kupte zlato hned!

Zdá se, že zlato dokončuje vzestupný model svého hlavního býčího trendu a že stratégové Credit Suisse dál hledají pravý čas pro nová maxima kolem 2300 $ za troyskou unci. Zlato si podle jejich technické analýzy udrželo od března návratnost 38,2 % a nyní dochází k dokončení růstové křivky dřív, než jsme očekávali, uvedli ve své zprávě.

Podle expertů UBS by investoři měli vkládat peníze do zlata, protože to představuje „velmi dobré zajištění“ před riziky.  Foto: iStock

„Znovu tedy potvrzujeme náš hlavní býčí pohled a nejdříve cílíme na 2016 $, poté na opětovné testování maxima ze srpna 2075 $. Případné pokračování tohoto tahu by mělo narazit na odpor na 2175 $ a poté na 2300 $,” vybírá klíčové body ze zprávy pro investory ekonomický server FXStreet

Podle bankovních expertů UBS by investoři nyní měli vkládat své peníze do zlata, protože to představuje „velmi dobré zajištění“ před rizikovými událostmi, jako jsou americké volby, uvedla největší švýcarská banka pro portál CNBC.

„Máme rádi zlato, protože si myslíme, že pravděpodobně do konce roku skutečně dosáhne ceny kolem 2000 $ za unci,“ uvedl regionální investiční ředitel UBS Kelvin Tay.

„A zlato, to je jistota jak v amerických volbách, tak v pandemii. A jeho nedávná slabost znamenala skvělý vstupní bod pro investory,“ dodal v rozhovoru pro CNBC.

Do zlata a do Číny

Cena zlata letos vystřelila na rekordní maxima a poprvé v historii překonala 2000 $ za unci. V poslední době se však cena opět propadla až na 1880 $ za unci. Leč od amerických voleb už zlato zdražilo o 70 dolarů. „Pokud úrokové sazby zůstanou nízké, jak naznačil Fed (centrální banka USA), budou náklady na držení zlata poměrně nízké,“ konstatoval Tay. 

To se ovšem týká jen velkých investorů, kteří za skladování investičního zlata platí buď burzovním fondům, bankám, nebo přímo bezpečnostním agenturám. Na běžného českého klienta nemají tyto rady žádný dopad, protože jak říkají vtipálci, zlato se dá s nulovými náklady doma pohodlně schovat i před manželkou. 

Tay ovšem překvapivě doporučil, aby investoři vložili nějaké peníze i do čínských vládních dluhopisů, protože mají být zahrnuty do kategorie světových vládních dluhopisů britského indexu FTSE. Od října 2021 to má přinést do Číny miliardy dolarů.

Tay poukázal na to, že výnosy čínských vládních dluhopisů kolem 2,5 % jsou už dnes vyšší než v jiných regionech, ve srovnání s výnosy v USA na úrovni 0,6 % nebo evropskými výnosy na převážně záporných úrovních.

Že se Čína hospodářsky zvedá, dokazuje i to, že by měla letos dovézt přes 1000 tun zlata, což není pro globální poptávku bezvýznamné. Zhruba stejné množství zlata (1022 tun) zatím nakoupily letos všechny burzovní fondy světa. Vzhledem k tomu, že Čína je i největším světovým producentem zlata, nemusí mít tamní veřejnost obavy, že by neměla do čeho bezpečně investovat. 

(rek)