Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Švýcarská centrální banka vydělala na zlatu sedm miliard

Švýcarská národní banka oznámila za rok 2020 zisk ve výši 21 miliard švýcarských franků (23,72 miliardy USD), přes půl bilionu českých korun. Rostoucí ceny akcií zvyšily hodnotu jejích obrovských investic v cizích měnách, aby přiškrtily švýcarský frank. Výsledek byl nižší než 48,9 miliardy franků v roce 2019, protože oslabující dolar snížil po přepočtu na franky úroveň zisku.

Na rozdíl od ČNB může švýcarská centrální banka ze zisku poslat stejně jako loni čtyři miliardy franků do rozpočtů švýcarské vlády a kantonů. Foto: iStock

Banka v cizí měně vydělala 13 miliard franků (314 mld. Kč) a z 1040 tun zlata, které drží, vykázala zisk v hodnotě sedm miliard (169 mld. Kč). Hodnota obou aktiv se během koronavirové krize podstatně zvýšila, protože investoři hledali bezpečná útočiště, jako je zlato, a akciové trhy byly posíleny nízkými úrokovými sazbami, které centrální banky používají na podporu potlučených ekonomik.

Například ve Spojených státech, kde švýcarská centrální banka drží podíly v téměř 2500 společnostech, včetně Applu a Tesly, získal akciový index S&P 500 16 % a index Nasdaq Composite vzrostl v průběhu roku 2020 o 44 %. Investice v cizí měně, které v loňském roce Švýcaři zintenzivnili, vedly Spojené státy k tomu, že označily Švýcarsko za měnového manipulátora.

Na rozdíl od ČNB může švýcarská centrální banka ze zisku poslat stejně jako loni čtyři miliardy franků do rozpočtů švýcarské vlády a kantonů. Víc ne, protože maximální dividenda těchto akcionářů nesmí být ze zákona vyšší než 15 franků.

Je nepravděpodobné, že by zisk byl pro předsedu SNB Thomase Jordana důvodem k oslavě, píše agentura Reuters. „Švýcarská centrální banka stejně jako jiní investoři těží z prostředí nízkých úrokových sazeb, které mají centrálním bankám pomoci vypořádat se s krizí a které posílily akciové trhy po celém světě,“ uvedl ekonom banky UBS Alessandro Bee.

„I když je to dobrá zpráva pro výkonnost správce měny, je to špatná zpráva pro měnovou politiku banky, protože nízké úrokové sazby udržují tlak na zhodnocení švýcarského franku a omezují schopnost banky upravovat své vlastní negativní úrokové sazby,“ dodal expert největší švýcarské komerční banky spravující 972 miliard dolarů.

(rek)