Zlato (oz) / USD
1 775,25
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
42 104,65
0,07 %
EUR / USD
1,12
0,03 %
USD / CZK
23,72
0,06 %
Zlato
Světové bohatství se přelévá do zlata

Je možné, že se burzovní bouřky kvůli koronaviru zopakují, a proto poradci správců světového bohatství doporučují držet v portfoliu víc zlata, protože se dá očekávat zvýšení jeho ceny. Z dlouhodobého hlediska k tomu navíc přispějí svým rozhazováním peněz i centrální banky.

Devět soukromých bank, s nimiž hovořila agentura Reuters a které společně dohlížejí na aktiva ve výši šesti bilionů dolarů uvedlo, že klientům radí zvýšit alokaci zlata. Foto: iStock

Před pandemií banky nedoporučovaly klientům držet zlato, a pokud ano, tak pouze malé množství. Nyní doporučují až 10 procent portfolia přemístit do žlutého kovu, protože masivní impulsy centrálních bank redukují výnosy dluhopisů a zatraktivňují zlato nemluvě o hrozící inflaci, která znehodnocuje ostatní aktiva a měny.

„Mnoho bank nyní sází na zlato jako zajištění proti inflaci i deflaci,“ uvedla agentura Reuters. 

„Náš názor je, že růst peněžní zásoby povede nakonec k oslabení dolaru a závazky Fedu (centrální banky USA), umrtvující reálné úrokové sazby vytvářejí dost robustní důvody pro zlato,“ řekla Lisa Shalettová investiční šéfka správy aktiv banky Morgan Stanley.

Devět soukromých bank, s nimiž hovořila agentura Reuters a které společně dohlížejí na aktiva ve výši šesti bilionů dolarů uvedlo, že klientům radí zvýšit alokaci zlata. Čtyři z nich poskytly i své  prognózy a ve všech má být cena zlata na konci roku vyšší než nyní.

Budou to 2000 dolarů za unci?

Švýcarská banka UBS, podle Reuters největší správce majetku na světě, ve svém základním scénáři prognózuje, že zlato by mohlo do konce roku dosáhnout na 1800 dolarů kvůli ultranízkým úrokovým sazbám. V případě druhé vlny koronavirové infekce investorům, kteří zlatem zajišťují svá portfolia, vzkázala, že se cena zlata může dostat až na 2000 dolarů.

„S nedávnou akciovou vlnou jsou lidé nervóznější. Aktivně hledají portfoliové zajištění, které by mohlo fungovat dobře v celé řadě scénářů,“ řekl Kiran Ganesh z hlavní investiční kanceláře UBS.

Bankovní dům Morgan Stanley už koncem března radil doplnit portfolio komoditami včetně zlata na pět procent. Morgan Stanley je dlouhodobě nepřítelem žlutého kovu a je nepravděpodobné, že by radil zvýšit pozici na 10 procent. Shalettová ale uvedla, že by se to mohlo stát, zejména pokud by se inflace významně zvýšila.

Posílení poptávky by mohlo věštby o ceně zlata naplnit, protože jakýkoli posun v alokaci z dluhopisových a akciových trhů, dohromady odhadovaných na až 200 bilionů dolarů, má násobný dopad na menší trh se zlatem, odhadovaný na méně než pět bilionů dolarů.

Goldman Sachs už navýšila odhady

Investiční banka Goldman Sachs, která má zlato ráda, zvýšila v pátek prognózu jeho ceny, protože očekává obavy z oslabení měny a ekonomické nejistoty způsobené pandemickou krizí. Své tříměsíční, šestiměsíční a roční odhady ceny zlata zvýšila z 1600, 1650 a 1800 dolarů za unci na 1800, 1900 a 2000 dolarů.

„Kromě politické nejistoty se domníváme, že obavy z oslabení zůstávají v dnešním krizovém období klíčovým faktorem ceny zlata,“ uvedli analytici Goldman Sachs. Jak dodává jejich zpráva, slabší dolar posílí kupní sílu hlavních spotřebitelů zlata na rozvíjejících se trzích a uvolní současnou stagnaci.

„Vzhledem k nebývalému ekonomickému šoku a politickým reakcím zůstává nejasné, jak inflační bude hospodářské oživení. Aby cena zlata výrazně překročila 2000 dolarů, bude se inflace muset pohybovat nad dvouprocentním cílem Fedu a tento fakt musí být spojen s jeho vlažnou reakcí,“ dodává čerstvá analýza.

Americká banka předpokládá, že cena zlata se pravděpodobně bude chovat podobným způsobem jako v roce 2013, dokud se inflace po zotavení světové ekonomiky nezklidní. Korekce může nastat, až investoři začnou věřit, že Fed svou měnovou politiku změní.

„Nižší úrokové sazby a rozšířená stimulační opatření mají tendenci zvyšovat poptávku po drahých kovech často považovaných za zajištění proti inflaci a znehodnocení měny,“ dodává Reuters.

„Spotové ceny zlata (s okamžitým vypořádáním), které pátek uzavřely na 1743,13 dolaru za unci, letos vzrostly o 14 procent, což zapříčinila bezprecedentní stimulační opatření centrálních bank, když po vypuknutí pandemie koronaviru došlo k rozpadu ekonomik,“ uzavírá agentura.

Návrat k historické roli

Peter Spina, prezident a generální ředitel internetového obchodu se zlatem GoldSeek.com, označil prognózu Goldman Sachs za „silnou propagaci společnosti“, která se v posledních měsících přidala k obchodování se zlatem.

„Konsolidace zlata přijde brzy, kov se připravuje na další kola růstu na 1900 až 2000 dolarů, což jsou další postupné cíle,“ řekl Spina, částečně žijící v Praze, serveru MarketWatch.

„Všechny světové centrální banky nasadily celé sady nástrojů na znehodnocení peněz, díky čemuž je zlato stále víc a víc zajímavé jako nízkorizikové úložiště hodnoty. Zlato se tak vrací ke své historické roli uchovávání bohatství,“ dodal.

(rek)