Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Světová poptávka po zlatě začala ve třetím čtvrtletí růst

Světová poptávka po zlatě začala růst, ve třetím čtvrtletí se meziročně zvýšila o 6,5 procenta na 964,3 tuny. V pololetí přitom ještě klesala, snížila se o šest procent na nejnižší úroveň od roku 2009. Vyplývá to z údajů Světové rady pro zlato (WGC). Za nárůstem nákupů z velké části stojí centrální banky, výrazně se zlepšila i spotřebitelská poptávka.

Na jednoho Čecha připadá investice zhruba do jednoho gramu zlata, v Německu je to 122 gramů. Foto: iStock

Na zvýšenou poptávku reaguje i cena drahého kovu, která od začátku října vytrvale roste. Ze zhruba 1190 dolarů za trojskou unci (oz; 31,1 gramu) se zvýšila na aktuálních asi 1230 USD za unci. Je tak nejvyšší od letošního srpna.

Rostoucí zájem je patrný i na spotřebitelském trhu. Více se prodávají slitky i mince. Jedna z největších mincoven světa, australská Perth Mint, hlásí nejvyšší tržby za téměř dva roky.

„V porovnání s jinými alternativními investicemi je poptávka po zlatě mnohem vyšší. Důvodem je, že ostatní komodity jako umění, víno nebo třeba veteráni narážejí na velikostní limity trhu a také vyžadují mnohem větší expertízu.

Zlato lze nakoupit i v bance, kde ho lze také jednoduše uschovat v bezpečnostní schránce,“ řekla ČTK mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.

Většina lidí podle ní kupuje zlaté slitky. Jeden klient koupil ale v rámci jednoho nákupu 188 mincí dohromady za téměř dva miliony korun. Raiffeisenbank prodala letos 240 kilogramů zlata 90 klientům celkem za 211 milionů korun. Nevětší jednorázový nákup od jednoho zákazníka činil 30 kilogramů. Celá rodina – otec, syn a dcera – si pak dohromady koupili 60 kilogramů zlata.

Nárůst hlásí i největší tuzemský obchodník se zlatem a stříbrem Golden Gate. Celkem společnost od ledna prodala 900 kilogramů investičního zlata a 10,8 tuny investičního stříbra. Proti loňsku tak prodej zlata vzrostl o 12 procent a prodej stříbra o 90 procent.

Češi se zatím v investicích do drahých kovů drží zkrátka

Na jednoho obyvatele připadá investice zhruba do jednoho gramu zlata, v Německu je to 122 gramů. Investiční zlato je v posledních letech v Německu velmi populární. Tamní trh s investičním zlatem se proto za posledních sedm let zdesetinásobil.

„Předpokládáme, že stejně jako mnohokrát v historii budeme trend Německa postupně dohánět,“ uvedl Vladimír Brůna z Golden Gate. Očekává přitom, že se český trh s investičním zlatem bude vyvíjet podobně, tedy že se do roku 2025 zdesetinásobí.

Poptávka centrálních bank vzrostla ve třetím čtvrtletí meziročně o 22 procent na 148,4 tuny. Například maďarská národní banka své zlaté rezervy zdesetinásobila na 31,5 tuny kovu. Jde o první větší nákup zlata od roku 1986. Ruská centrální banka přikoupila rekordních 92,2 tuny zlata, přičemž zlatý majetek zvýšila na více než 2000 tun.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato