Zlato (oz) / USD
1 734,70
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
37 607,65
0,00 %
EUR / USD
1,21
0,00 %
USD / CZK
21,68
0,00 %
Zlato
Stříbro se draze kupuje, ale za málo vykupuje

Stratégové švýcarské banky UBS uvedli, že jakmile se ekonomika zotaví a průmyslová poptávka vzroste, stříbro překoná zlato. Stříbru má pomoci také větší zaměření na obnovitelnou energii a dekarbonizaci. Podle UBS je víc než 50 % stříbra použitého v průmyslu spojeno se solárními panely a elektronikou.

ro běžného českého investora, který si chce do stříbra uložit část majetku jde o nepraktické řešení. Například k uložení 26 tisíc korun potřebuje koupit kilo stříbra, zatímco v kilu zlata se dá ukrýt 1,4 milionu korun. Foto: iStock

Mezitím se zlato bude snažit přilákat investice do fondů obchodovaných na burze, aby udrželo ceny nad 1900 dolary, uvedla UBS. Banka také připomíná přehlížený fakt, že zlato zakončilo minulý rok o 2,5 % pod současnou cenou.

Rok 2020 byl nepochybně jedním z nejlepších roků zlata, protože investoři se hrnuli do bezpečného aktiva uprostřed geopolitické a ekonomické nejistoty. Drahý kov 7. srpna dokonce dosáhl rekordní výše 2075 dolarů. Analytici UBS si však nemyslí, že by zlato zopakovalo svůj hvězdný výkon i v roce 2021. Zlato má být překonáno stříbrem.

„Jak se ekonomika v roce 2021 zlepší, průmyslová poptávka podpoří ceny kovů, jako jsou stříbro a platina,“ uvedla UBS. Ceny stříbra by na konci prvního čtvrtletí měla dosáhnout 30 dolarů za unci a nakonec se usadit na 27 dolarech za unci. Stříbro v současné době stojí 25 dolarů.

Nepraktická logistika

UBS ale podle serveru Market Insider připouští, že pokračující oslabení dolaru a nízké reálné úrokové sazby udrží v prvním čtvrtletí ceny všech drahých kovů na zvýšené úrovni. Zlato však ve druhém čtvrtletí oslabí, jak se zlepší makroekonomické pozadí a centrální banka USA začne postupně snižovat tempo nákupu dluhopisů.

Je tedy zřejmé, že cenou stříbra víc hýbe stav ekonomiky než cokoli jiného. Obchodníci s ním proto zacházejí spíš jako s průmyslovým kovem než s investicí. Pro běžného českého investora, který si chce do stříbra uložit část majetku jde o nepraktické řešení. Například k uložení 26 tisíc korun potřebuje koupit kilo stříbra, zatímco v kilu zlata se dá ukrýt 1,4 milionu korun. Ve stříbře to znamená 54 kilo. Navíc se z nákupu stříbra odvádí DPH. To zvyšuje i rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou bílého kovu.

Například u půlkilové cihly stříbra v aktuální ceně 13 549 korun je výkuní cena 8654 korun. U jiné české firmy stojí kilo stříbra 25 255, výkup je garantován za 16 040 korun. Čím je tak obrovský rozdíl kromě obchodní marže způsoben? „Rozdíl je tak velký, protože prodejní cena je s DPH 21 %. Ovšem výkup se zveřejňuje bez DPH, protože DPH účtuje jen plátce DPH. Stříbro je vzhledem k DPH právě o 21 % znevýhodněno oproti zlatu,“ vysvětil našemu webu Roman Pilíšek z klientského centra Zlatosnadno.cz ve Zlíně.

(rek)