Zlato (oz) / USD
1 909,04
0,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Stříbrné spiknutí

Na jinak nenápadném trhu se stříbrem se cena kovu za pouhé tři dny zvýšila téměř o 20 procent na osmileté maximum 30 dolarů za unci. Překvapivější byl ale zdroj nákupů stříbra. Říká se, že jde o soustředěnou akci aktivistických maloobchodních spekulantů na investiční platformě Reddit, kteří s velkou oblibou hledají tzv. pomstychtivé obchody. Tentokrát vůči bankám drahých kovů.

V loňském roce zažilo stříbro tři propady o 39, 21 a 25 procent a tři opačné pohyby o 156, 23 a 29 procent. Foto: iStock

V podstatě aktivisté hledají akcie nebo trhy, které jsou hluboce podceněny, vykoupí daný sektor v naději, že to vyžene cenu nahoru než dojde ke zpětnému odkupu. Podle aktivistů je stříbro nejvíc potlačeným trhem, na čemž má hlavní zásluhu největší americká banka JPMorgan podporovaná centrálními bankami, a je na tom podobně jako londýnské drahokamové banky. „Zajímavý nápad, ale chybný,“ konstatuje šéf specializovaného webu MetalsDaily a uznávaný expert na drahé kovy Ross Norman.

„Stručně řečeno, spekulanti zaujímají krátkodobé a relativně malé pozice. Obchod má ale dvě nohy. Zaprvé jde o dlouhodobé investice do fyzického stříbra a druhou částí jsou krátké termínované trhy. Vznikl tak zřejmě dojem, že banky provozují ve velkém jen krátké spekulativní pozice,“ dodává generální ředitel MetalsDaily.

Podle nejnovějších statistik má londýnské centrum obchodu s fyzickými drahými kovy 33 475 tun stříbra a newyorská obchodní burza Comex dalších 12 358 tun – což odpovídá asi 1,5 letům celosvětové těžby. Při nedávných nákupech bylo z trhu staženo kolem 925 tun stříbra a převedeno do stříbrných burzovních fondů. Okrajová záležitost. 

„Není pochyb o tom, že uslyšíme mnoho příběhů o tom, jak online obchodníkům dochází stříbro a kde se dá sehnat. A ceny stoupají do nebes. Je to v podstatě proto, že mnoho 25kilových velkoobchodních cihel stříbra, které se nacházejí v londýnských trezorech, musí být přetaveno na něco, co drobní investoři požadují. Je to načasované. Stříbra je sice dost, ale na špatném místě a v nevyhovující formě,“ vysvětluje Norman.

Úzkostlivé výkřiky, že v Londýně došlo stříbro, jsou jen koloritem. „Trh zůstal velký, plynulý a efektivní. A může dodávat,“ píše Norman. A cenová reakce je v podstatě utlumená, protože všichni vědí, že jde o koordinovanou nákupní horečku. Tedy žádná panika. Většina odborníků na trh s drahými kovy se pravděpodobně víc zajímá o výrazné snížení dovozní daně ze zlata a stříbra v Indii (z 12,5 % na 7,5 %) a o reálný dlouhodobý dopad této změny na tak významný trh.

Zlato zůstalo v klidu

Na zlato akce spekulantů se stříbrem neučinila velký dojem, byť hromadění stříbra může obvykle investory povzbudit. V podstatě pro drobné zájemce načasování krátkého spekulativního tlaku na stříbro, odbornou veřejností nazvaného jako “krátký stisk“ kolidovalo s indickým snížením daní, takže poté, co se cena stříbra vyšplhala na 30 dolarů za troyskou unci (31,1 g), začala zase klesat. 

„Kdybych to měl brát jako příležitost, jak vydělat na stříbře, tak by mě ten krátký stisk nepřesvědčil. Ale tento nový fenomén na finančním trhu na mě zapůsobil. Zdál se přesvědčivý, ale také trochu znepokojující,“ uzavírá Ross Norman svoji úvahu.

Útok na dolar

Podobný názor má i Ole Hansen ze Saxo Bank. „Zřídka jsem viděl víkend, kdy byly sociální sítě tak zaneprázdněny stříbrem. Cena vzrostla, když se skupina na Redditu začala zaměřovat na stříbro jako dalšího kandidáta na velký krátký stisk. Cílem byly velké banky drahých kovů s futures (opcemi) na zlato i stříbro, které po celá léta a údajně podporované centrálními bankami držely ceny na nízké úrovni.“ 

Rostoucí ceny zlata a stříbra měly odrážet zvyšující se nedůvěru ve finanční systém a konkrétně v dolar. To vedlo k přesvědčení mnoha lidí, že velké banky spolupracují s americkou centrální bankou na udržení důvěry v dolar a systémovém potlačením ceny drahých kovů. 

„Věřím, že se jedná o falešný příběh, ale to, zda je, či není pravdivý, se neukáže v krátkodobém horizontu. Vidíme, že je možné zatlačit na trh tak, že futures na stříbro na Comexu zdražily o víc než 10 procent. Dynamika zejména trhu se stříbrem může v krátké době obchody velmi rozpohybovat. V loňském roce zažilo stříbro tři propady o 39, 21 a 25 procent a tři opačné pohyby o 156, 23 a 29 procent,“ naznačuje nejasnou budoucnost Hansen.

(rek)

Další z kategorie Zlato